Obsah článku
- Ceny leteniek a cesta do Chiang Mai
- Obdobie – kedy ja najlepší čas na návštevu mesta
- Chiang Mai: Digitálny raj s hippie dušou
- Chiang Mai a budhizmus
- Staré mesto a skryté poklady Chiang Mai
- Možnosti ubytovania – moderné kondomínium či tradičné hoteli v centre
- Gastronomické potešenie: chuťovky Chiang Mai
- Kávový raj: Thajské kávové špeciality
- S aplikáciou Grab vyriešite jedlo aj presuny
- Najznámejší nočný trh – Sunday night market
- Plavba po Ping river
- Prírodné krásy a zvieracie atrakcie v okolí mesta
Tento skutočný klenot severného Thajska ponúka bohatú kultúru, jedinečnú prírodu, dobrodružstvá na každom kroku a úžasné pikantné jedlá.
Pridajte sa k nám na ceste objavovania Chiang Mai, kde každý kút ulice ožíva príbehmi, tradičnými chrámami, modernými kaviarňami a neodolateľnou severothajskou pohostinnosťou a exotikou.
Ceny leteniek a cesta do Chiang Mai
Aj za 20€ viete zohnať letenku na tento hodinový let z Bangkoku. Lieta sem každý deň AirAsia, ktorou sme leteli z Bangkoku aj my. Nás troch vyšla spiatočná letenka s veľkou batožinou a miestenkou 150 eur komplet.
Ak tu náhodou budete, určite vám odporúčame zaletieť si aj sem hore a popozerať napríklad Chiang Rai či mestečko Pai.
Ľudia často riešia či sa to oplatí aj na pár dní – za nás určite áno, keby nemáme so sebou batoľa sme naozaj stále niekde a za pár dní to prebádame odvrchu po spodok 🙂
Obdobie – kedy ja najlepší čas na návštevu mesta
Od januára do začiatku apríla je na severe Thajska tzv. Burning Season. V tomto čase roľníci na severe ale aj v okolitých štátoch ako Laos, Kambodža a Mjanmarsko pália zvyšky úrody na poliach a pôdu samotnú.
Kvalita ovzdušia v severnom Thajsku je vtedy naozaj zlá, v niektoré dni je dokonca horšia než vo veľkých mestách Ázie. Niektoré chrámy nie je vôbec vidieť.
Najlepšie obdobie kedy prísť je teda v sezóne od októbra do cca januára, čiže keď u nás začína zima. Treba to využiť ako taký únik od zimy tak ako sme to využili aj my 🙂
Chiang Mai: Digitálny raj s hippie dušou
Je že vraj mekkou digitálnych nomádov. Aj tomu tak je, v tomto meste ktoré je tak trošku hippie a nikdy nespí, nájdete veľa barov, obchodov s marihuanou, tetovacích štúdii, ale hlavne tých vyššie spomínaných digitálnych nomádov.
Sú na každom kroku. V kaviarničkách, čajovničkách, aj vo svojich priestoroch na to určených. Tu v Ázii sú totiž ľudia trošku dopredu a vo väčších mestách sú bežne vybudované coworkingové priestory, kam sa ľudia tohto druhu môžu schovávať a tváriť, že pracujú, haha ?
Okrem toho je tu aj fakt rýchly internet, niektoré blogy uvádzajú že najrýchlejší na svete.
Predstava že budeme tráviť čas v takýchto priestoroch bola aj u nás.
„Počuješ, ja tam vezmem notebook, ty tam môžeš byť s Malvi, potom pôjdeme na obed.“
No a figu borovú, deň sme si nejako vždy rozdelili a začlenili, ale v kaviarničkách to veru nikdy nebolo a nikdy sa tam nepracovalo. S dieťaťom je to vždy tak trošku na punk, ale aj tak sme si to tu nekonečne užili a teraz nám to mesto aj chýba?
Chiang Mai a budhizmus
V Chiang Mai nájdete niečo cez 300 chrámov. Všetky nie sú ani oficiálne zapísané, takže počet je ťažké určiť.
Najznámejší chrám je mimo mesto a nachádza sa hore v džungli. Wat Phra Thai Doi Sutep je jedno z najkrajších miest aké sme tu videli, už len samotná cesta je krásna. Hore vás čakajú parčíky a záhrady a veľa farieb. Farebné sú však všetky, niekedy z toľkého prenikavého zlata a farieb začína bolieť hlava 🙂
Cestu k nejakým iným chrámom si ani nemusíte nejako špeciálne plánovať – sú všade a všetky sú krásne.
Na každom rohu v meste, stačí sa len prechádzať a nájdete ich aspoň 10. Každý má niečo do seba, dovnútra sa však treba obliecť slušne – rozumej zahalené plecia a kolená, a žiadne výstrihy. Pri niektorých sú aj látky a sukne na uviazanie cez nohy a prehozy cez plecia.
My sme veľmi vnútri ani nefotili, napríklad keď sa tam modlili mnísi alebo sme videli že to zrovna nie je vhodné, ale pri tých známych buď pripravený že tam turisti budú všade a veľa cvakať a môžeš aj ty, nie je to nijak spoplatnené.
Staré mesto a skryté poklady Chiang Mai
Chiang Mai je mestom kontrastov, kde sa starodávne stretáva s moderným a rušné ulice s pokojnými zákutiami.
Či už pôjdete smerom do ikonického štvorca na mape nazývaného „Old town“ alebo sa vyberiete smerom preč od ruchu a turistov, vždy urobíte dobre. Nikde sme nevideli žiadne odpadky, všetko je tu čisté a udržiavané.
V meste je aj zopár parkov. Odporúčame napríklad Nong Buak Haad park, ten je fakt úžasný. Krásne sú však aj prechádzky vo štvorci – centre, kde sa prechádzate pri hnedej riečke, pravdepodobne je to nejaký prítok Ping River.
Všade po riečke kvitnú lotosy a prechádzka je výživná, rušná a zároveň príjemná, no proste typická ázijská 🙂
Ak hľadáte pokojné zákutia alebo rušný mestský život, Chiang Mai ponúka nekonečné možnosti na objavovanie a užívanie si každého momentu.
Možnosti ubytovania – moderné kondomínium či tradičné hoteli v centre
Chiang Mai ponúka širokú škálu ubytovacích možností, od tradičných hotelov až po moderné kondomíniá, ktoré sú ideálne pre dlhodobé pobyty.
Po celom meste už sú a stále vznikajú tzv. „condos,“ – ide o kondomíniá, čiže veľké budovy a komplexy kde je pre rodiny či jednotlivca všetko. Čiže aj keď budete bývať mimo hlavné centrum ale nájdete si ubytko v konde, pravdepodobne tu bude aj pričlenený park, komplex bazénov, ihriská a nejaká tá reštaurácia.
Keďže je Chiang Mai mestom digitálnych nomádov, predpokladáme že vo väčšine novších condos budú aj priestory na prácu.
Keby nemáme dieťa, volili by sme zrejme nejaký hotel v centre aj s raňajkami, čo by nám značne uľahčilo cestovanie a aspoň naše rána. Takto s Malvi nám veľmi vyhovovali kondomíniá kde sme mali aj kuchynku a samostatnú kúpeľňu, práčku, bazén, kaviarničku v parku a boli sme celkom blízko centra a obchodov.
Gastronomické potešenie: chuťovky Chiang Mai
Známym a typickým jedlom Chiang Mai je Khao Soi – čo je vlastne kari, kokosová polievka s kuracím či hovädzím, niekedy k tomu rezance a klíčky, a inokedy aj ďalšie suroviny. Jedlo je typické pre Laos a celé severné Thajsko takže recepty sa vždy trošku menia.
Je štipľavé, ale po pár dňoch si tu na tú štipľavosť všade proste zvyknete. Jediné čo tu neštípe je asi crispy duck a crispy pork na ryži a sem-tam nejaký vývar, aj to musíte hľadať takmer s lupou 😀
Inak sú tu jedlá typické thajské – Pad Thai, veľa typov rezancov, veľa kačíc ale aj bezmäsitých, každý si príde na svoje. Dezerty nájdeš na ulici a sú to také tie ich klasické mini pudingy s tapiokovými perlami, želé, kokosové krémy a všelijaké farebné všeličo 😀
Kávový raj: Thajské kávové špeciality
Thai style – je asi najznámejší nápoj po ich Boba bubble milk tea, ktoré tu za pár Bahtov nájdete tiež na každom rohu. Thajská ľadová káva býva mliečnejšia, sladšia a jemnejšia, pretože sa v nej používajú svetlé a stredne pražené kávové zrná. Sladia ju niečím podobným ako naše Salko, takže je fakt sladká.
Aj keď ste najzarytejší milovník malého kyslého presska, proste tu je to must have a s takouto kávou na ulici sa prechádza snáď každý.
S aplikáciou Grab vyriešite jedlo aj presuny
Ako sa po meste presúvať? Najjednoduchší spôsob nielen v Chiang Mai ale aj v Thajsku je používať Grab. Máte appku v telefóne, kde si môžete vybrať či potrebujete odvoz alebo donášku jedla.
V Chiang Mai som varila iba Malvi aj to občas aby nemala veľmi šoky z toľkých kačíc a ryže 😀 Takže my sme každý deň jedlo objednali.
Nájdete tu fakt všetko a keď píšem všetko, myslím tým fakt všetko. 30 typov kuchýň, jedlá od výmyslu sveta, thajské aj zahraničné. Je to však skoro vždy ako mačka vo vreci, niečo si objednáte a aj tak vám k tomu príde niečo čo ste nechceli plus tri ďalšie sáčky plné zvláštnych omáčok a dochutenín.
No a k tomu presunu – priamo v appke si viete zvoliť či chcete klasické auto, tuk-tuk alebo typický thajský červený taxík Songthaew. Samozrejme, dá sa presúvať aj peši, premávka je však riadne divoká a s dieťaťom v nosiči alebo kočíku sme veľmi neriskovali, takmer vždy sme sa všade dostali Grabom.
Najznámejší nočný trh – Sunday night market
Plavba po Ping river
Prírodné krásy a zvieracie atrakcie v okolí mesta
Ďalej je tu zoo, tiger world kde môžeš hladkať a pozerať tigre fakt zblízka. Kopec vodopádov, rezervácie a záhrady. Tie sú však mimo mesto a je na to potrebných trošku viac hodín.