Chiang Mai Klenot severného Thajska nielen pre nomádov
, ,

Chiang Mai: Klenot severného Thajska nielen pre nomádov

3 týždne sme žili v raji digitálnych nomádov v meste Chiang Mai, klenote severu a v takom tom starom príjemnom nekomerčnom Thajsku.

Tento skutočný klenot severného Thajska ponúka bohatú kultúru, jedinečnú prírodu, dobrodružstvá na každom kroku a úžasné pikantné jedlá.

Pridajte sa k nám na ceste objavovania Chiang Mai, kde každý kút ulice ožíva príbehmi, tradičnými chrámami, modernými kaviarňami a neodolateľnou severothajskou pohostinnosťou a exotikou.

Ceny leteniek a cesta do Chiang Mai

Aj za 20€ viete zohnať letenku na tento hodinový let z Bangkoku. Lieta sem každý deň AirAsia, ktorou sme leteli z Bangkoku aj my. Nás troch vyšla spiatočná letenka s veľkou batožinou a miestenkou 150 eur komplet.

chiang mai klenot severného thajska nielen pre nomádov

Ak tu náhodou budete, určite vám odporúčame zaletieť si aj sem hore a popozerať napríklad Chiang Rai či mestečko Pai.

Ľudia často riešia či sa to oplatí aj na pár dní – za nás určite áno, keby nemáme so sebou batoľa sme naozaj stále niekde a za pár dní to prebádame odvrchu po spodok 🙂

Obdobie – kedy ja najlepší čas na návštevu mesta

Od januára do začiatku apríla je na severe Thajska tzv. Burning Season. V tomto čase roľníci na severe ale aj v okolitých štátoch ako Laos, Kambodža a Mjanmarsko pália zvyšky úrody na poliach a pôdu samotnú.

Kvalita ovzdušia v severnom Thajsku je vtedy naozaj zlá, v niektoré dni je dokonca horšia než vo veľkých mestách Ázie. Niektoré chrámy nie je vôbec vidieť.

výhľad z nášho ubytovania rim ping condo v chiang mai

Najlepšie obdobie kedy prísť je teda v sezóne od októbra do cca januára, čiže keď u nás začína zima. Treba to využiť ako taký únik od zimy tak ako sme to využili aj my 🙂

Chiang Mai: Digitálny raj s hippie dušou

Je že vraj mekkou digitálnych nomádov. Aj tomu tak je, v tomto meste ktoré je tak trošku hippie a nikdy nespí, nájdete veľa barov, obchodov s marihuanou, tetovacích štúdii, ale hlavne tých vyššie spomínaných digitálnych nomádov.

Sú na každom kroku. V kaviarničkách, čajovničkách, aj vo svojich priestoroch na to určených. Tu v Ázii sú totiž ľudia trošku dopredu a vo väčších mestách sú bežne vybudované coworkingové priestory, kam sa ľudia tohto druhu môžu schovávať a tváriť, že pracujú, haha ?

Okrem toho je tu aj fakt rýchly internet, niektoré blogy uvádzajú že najrýchlejší na svete.

 

Predstava že budeme tráviť čas v takýchto priestoroch bola aj u nás.

„Počuješ, ja tam vezmem notebook, ty tam môžeš byť s Malvi, potom pôjdeme na obed.“

No a figu borovú, deň sme si nejako vždy rozdelili a začlenili, ale v kaviarničkách to veru nikdy nebolo a nikdy sa tam nepracovalo. S dieťaťom je to vždy tak trošku na punk, ale aj tak sme si to tu nekonečne užili a teraz nám to mesto aj chýba?

mesto chiang mai, digitálny raj s hippie dušou

Chiang Mai a budhizmus

V Chiang Mai nájdete niečo cez 300 chrámov. Všetky nie sú ani oficiálne zapísané, takže počet je ťažké určiť.

Najznámejší chrám je mimo mesto a nachádza sa hore v džungli. Wat Phra Thai Doi Sutep je jedno z najkrajších miest aké sme tu videli, už len samotná cesta je krásna. Hore vás čakajú parčíky a záhrady a veľa farieb. Farebné sú však všetky, niekedy z toľkého prenikavého zlata a farieb začína bolieť hlava 🙂

wat phra doi sutep chiang mai thajsko dva batohy - dva batohy cestovanie - boris & adela

Cestu k nejakým iným chrámom si ani nemusíte nejako špeciálne plánovať – sú všade a všetky sú krásne.

Na každom rohu v meste, stačí sa len prechádzať a nájdete ich aspoň 10. Každý má niečo do seba, dovnútra sa však treba obliecť slušne – rozumej zahalené plecia a kolená, a žiadne výstrihy. Pri niektorých sú aj látky a sukne na uviazanie cez nohy a prehozy cez plecia.

My sme veľmi vnútri ani nefotili, napríklad keď sa tam modlili mnísi alebo sme videli že to zrovna nie je vhodné, ale pri tých známych buď pripravený že tam turisti budú všade a veľa cvakať a môžeš aj ty, nie je to nijak spoplatnené.

Staré mesto a skryté poklady Chiang Mai

Chiang Mai je mestom kontrastov, kde sa starodávne stretáva s moderným a rušné ulice s pokojnými zákutiami.

Či už pôjdete smerom do ikonického štvorca na mape nazývaného „Old town“ alebo sa vyberiete smerom preč od ruchu a turistov, vždy urobíte dobre. Nikde sme nevideli žiadne odpadky, všetko je tu čisté a udržiavané.

V meste je aj zopár parkov. Odporúčame napríklad Nong Buak Haad park, ten je fakt úžasný. Krásne sú však aj prechádzky vo štvorci – centre, kde sa prechádzate pri hnedej riečke, pravdepodobne je to nejaký prítok Ping River.

Všade po riečke kvitnú lotosy a prechádzka je výživná, rušná a zároveň príjemná, no proste typická ázijská 🙂

Ak hľadáte pokojné zákutia alebo rušný mestský život, Chiang Mai ponúka nekonečné možnosti na objavovanie a užívanie si každého momentu.

 

Možnosti ubytovania – moderné kondomínium či tradičné hoteli v centre

Chiang Mai ponúka širokú škálu ubytovacích možností, od tradičných hotelov až po moderné kondomíniá, ktoré sú ideálne pre dlhodobé pobyty.

Po celom meste už sú a stále vznikajú tzv. „condos,“ – ide o kondomíniá, čiže veľké budovy a komplexy kde je pre rodiny či jednotlivca všetko. Čiže aj keď budete bývať mimo hlavné centrum ale nájdete si ubytko v konde, pravdepodobne tu bude aj pričlenený park, komplex bazénov, ihriská a nejaká tá reštaurácia.

staré mesto a skryté poklady chiang mai

Keďže je Chiang Mai mestom digitálnych nomádov, predpokladáme že vo väčšine novších condos budú aj priestory na prácu.

Keby nemáme dieťa, volili by sme zrejme nejaký hotel v centre aj s raňajkami, čo by nám značne uľahčilo cestovanie a aspoň naše rána. Takto s Malvi nám veľmi vyhovovali kondomíniá kde sme mali aj kuchynku a samostatnú kúpeľňu, práčku, bazén, kaviarničku v parku a boli sme celkom blízko centra a obchodov.

Gastronomické potešenie: chuťovky Chiang Mai

Známym a typickým jedlom Chiang Mai je Khao Soi – čo je vlastne kari, kokosová polievka s kuracím či hovädzím, niekedy k tomu rezance a klíčky, a inokedy aj ďalšie suroviny. Jedlo je typické pre Laos a celé severné Thajsko takže recepty sa vždy trošku menia.

Je štipľavé, ale po pár dňoch si tu na tú štipľavosť všade proste zvyknete. Jediné čo tu neštípe je asi crispy duck a crispy pork na ryži a sem-tam nejaký vývar, aj to musíte hľadať takmer s lupou 😀

gastronomicke potesenie chutovky chiang mai scaled - dva batohy cestovanie - boris & adela

Inak sú tu jedlá typické thajské – Pad Thai, veľa typov rezancov, veľa kačíc ale aj bezmäsitých, každý si príde na svoje. Dezerty nájdeš na ulici a sú to také tie ich klasické mini pudingy s tapiokovými perlami, želé, kokosové krémy a všelijaké farebné všeličo 😀

Kávový raj: Thajské kávové špeciality

Thai style – je asi najznámejší nápoj po ich Boba bubble milk tea, ktoré tu za pár Bahtov nájdete tiež na každom rohu. Thajská ľadová káva býva mliečnejšia, sladšia a jemnejšia, pretože sa v nej používajú svetlé a stredne pražené kávové zrná. Sladia ju niečím podobným ako naše Salko, takže je fakt sladká.

Aj keď ste najzarytejší milovník malého kyslého presska, proste tu je to must have a s takouto kávou na ulici sa prechádza snáď každý.

kávový raj thajské kávové špeciality thai style dva batohy chiang mai

S aplikáciou Grab vyriešite jedlo aj presuny

Ako sa po meste presúvať? Najjednoduchší spôsob nielen v Chiang Mai ale aj v Thajsku je používať Grab. Máte appku v telefóne, kde si môžete vybrať či potrebujete odvoz alebo donášku jedla.

V Chiang Mai som varila iba Malvi aj to občas aby nemala veľmi šoky z toľkých kačíc a ryže 😀 Takže my sme každý deň jedlo objednali.

tradičný taxík tuk tuk v chiang mai

Nájdete tu fakt všetko a keď píšem všetko, myslím tým fakt všetko. 30 typov kuchýň, jedlá od výmyslu sveta, thajské aj zahraničné. Je to však skoro vždy ako mačka vo vreci, niečo si objednáte a aj tak vám k tomu príde niečo čo ste nechceli plus tri ďalšie sáčky plné zvláštnych omáčok a dochutenín.

No a k tomu presunu – priamo v appke si viete zvoliť či chcete klasické auto, tuk-tuk alebo typický thajský červený taxík Songthaew. Samozrejme, dá sa presúvať aj peši, premávka je však riadne divoká a s dieťaťom v nosiči alebo kočíku sme veľmi neriskovali, takmer vždy sme sa všade dostali Grabom.

Najznámejší nočný trh – Sunday night market

Nedeľný nočný trh je ako živý kaleidoskop, kde sa každý večer rozprestiera nekonečná pestrá paleta farieb, vôní a zvukov. Všade stovky stánkov, tisíce ľudí, kúty ulíc plné lokálnych umeleckých diel, tony šperkov, ktoré odrážajú dušu Thajska, a odevov, ktoré sú ako dotyk jemnej exotiky.
nočný trh sunday night market v meste chiang mai - dva batohy
Vzduch je doslova nasiaknutý vôňou pikantných thajských špecialít. Každý krok prináša nové objavy, od tradičných ručne maľovaných sloníkov cez oblečenie z bambusu, konope a miestny hodváb až po moderné umenie. Strávili sme tu 3 hodiny a ani zďaleka sme ho neprešli celý.

Plavba po Ping river

Rieka Ping má 800km, tečie severom Thajska a ponúka takmer všade pokojnú a scénickú plavbu, kde sa stretáva kultúra, príroda a pokojný život na vode.
Ak sa rozhodneš pre plavbu z mesta Chiang Mai, máš na výber viacero ciest, my sme zvolili okruh aj s možnosťou návštevy lokálnej drevenej dedinky na brehu kde sme si s miestnymi dali kokosovú, mangovú a limetkovú zmrzlinu a ochutnali studený tamarindový a longanový čaj.
plavba po rieke ping river v chiang mai
Počas plavby pozoruješ nádhernú prírodu okolo rieky. Tropické lesy, ktoré sa tiahnu pozdĺž brehov sú domovom rôznym druhom vtákov a iným divokým zvieratám. Miestni obyvatelia a rybári ti budú kývať z pobrežia, kde môžeš vidieť ich tradičné domy a celé dediny, ktoré stoja pri vode. Za nás fajn nenáročný výlet.

Prírodné krásy a zvieracie atrakcie v okolí mesta

Slony, všade sú tu slony a rezervácie. My sme nenavštívili ani jednu, neboli sme s týmito atrakciami veľmi stotožnení a nejako nám to k šťastiu nechýba. Samozrejme je takéto zvieratá úžasné vidieť, ale úžasnejšie by to bolo asi niekde v prírode.
Aj keď teda, vraví sa že všetky tieto slony sú vlastne zachránené zo strašných podmienok. Môžete s nimi stráviť jeden celý deň.
prírodné krásy a atrakcie v okolí mesta chiang mai - dva batohy

Ďalej je tu zoo, tiger world kde môžeš hladkať a pozerať tigre fakt zblízka. Kopec vodopádov, rezervácie a záhrady. Tie sú však mimo mesto a je na to potrebných trošku viac hodín.

Ak však chceš pozrieť to najhlavnejšie, nájdeš to všetko v meste.
Khob khun ka, Chiang Mai! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Prečítaj si aj tieto články

Magicbus je unikátne ubytovanie v srdci Liptova. Zaži slovenské Into the Wild

Prečítať

Pôrod v zahraničí – prečo sme sa tak rozhodli, čo treba vybaviť, koľko sa platí

Prečítať

Život na vidieku – prečo sme prekopali život od základov

Prečítať

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

Kategórie článkov