Obsah článku
- Prečo si väčšina ľudí v dnešnej dobe myslí, že pôrod stačí prežiť?
- Prečo riešiť pôrod v zahraničí
- Zlé skúsenosti na Slovensku má počas tehotenstva takmer každá žena
- Čo je ďalší veľký problém u nás na Slovensku
- Pôrodnica Havířov pri Ostrave
- Výživné jedlo pre nové matky
- Koľko sme platili za pôrod v zahraničí
- Nakoniec vám zostáva vybaviť už len…
Veľmi veľa ľudí sa čudovalo, prečo chceme aby sa naše dieťa narodilo mimo Slovensko a prečo sme zvolili pôrod v zahraničí. Ešte viac ľuďom sme to radšej ani nepovedali. Hlavný dôvod však neboli slovenské nemocnice v katastrofálnom stave, huby rastúce spod nemocničných postelí, holubie pierka na izbách, ani špinavé kachličky. Nepotrebovala som hotelové raňajky a nadštandard. Nepodporujeme ani úplatkový systém na Slovensku a známosti aby nám bolo akože dobre. Chceli sme niečo iné…
Prečo si väčšina ľudí v dnešnej dobe myslí, že pôrod stačí prežiť?
Pôrod stačilo prežiť ešte keď sme žili v jaskyni alebo predtým než začal byť záchranou napríklad cisársky rez ? Dnes je podľa dlhoročných výskumov dokázané, že táto udalosť ovplyvňuje nielen matku ale aj dieťa do konca života… A my sme vedeli, že to chceme ako vždy – tak trošku inak…
Ľudia vrážajú toľké peniaze do svadby, plánujú rok aj viac, ale čo sa týka prípravy na pôrod či zisťovania si možností a svojich práv, často nespravia vôbec nič. Je to jeden deň oproti celému životu, psychike a udalosti akou je narodenie dieťaťa… V tomto prípade proste povieme, že svadba je oproti tomu fakt veľké nič 🙂
Ako to je s pôrodmi na Slovensku? Povedzme že stačí to opísať jediným slovným spojením – slovenské zdravotníctvo. Kapitola sama o sebe. Miesto, kde vám doktor povie že robí sa to takto celú jeho kariéru. Tým pádom je to to najlepšie. Bodka. Nemá vôľu nič robiť podľa nových výskumov. Česť výnimkám. Aj tie sú, avšak často sú nimi presadzované postupy nakoniec zametené pod koberec.
Prečo riešiť pôrod v zahraničí
V okolitých štátoch je už pomerne dosť pôrodníc, ktoré sa riadia tzv. evidence based medicine. To znamená, veľmi laicky povedané, že do ženy zbytočne nepichajú hormóny. Nič neurýchľujú. Že nerobia zásahy do jej tkanív, ktoré nie sú potrebné. Rutinné nástrihy… Že proste robia medicínu založenú na dôkazoch. Snažia sa jej patrične pomôcť. Niečo, čo v slovenských pôrodniciach bohužiaľ nepoznajú. Ak aj poznajú, je naozaj pár výnimiek, kde sa snaží pár doktorov o zmenu. Myslíte, že sa to však dá v systéme, ktorý je zabehnutý desiatky rokov? Pre nich je to väčšinou rutina. My sme však už v roku 2022…
Risknúť, že zrovna nám dovolia byť spolu, nebudú na nás skúšať praktiky z rokov Pána, oddeľovať nás od nášho dieťaťa a nebudú mňa ako ženu znevažovať či rutinne nastrihávať, nám prišlo absurdné. Je to len pár krát za život, ak príroda dovolí, bude to podľa nás ?
Je to téma, ktorá momentálne rezonuje mediálnym priestorom. Veľmi obšírna. Aj preto ju rozdelíme do viacerých príspevkov za sebou tento týždeň. Napíšeme o tom viac, aby sa pomaly ale isto začala búrať bariéra toho, že v zahraničí rodia len celebrity. Pôrodná turistika je čoraz viac známa a týka sa aj nás.
Zlé skúsenosti na Slovensku má počas tehotenstva takmer každá žena
Prečo o tomto písať a prečo sme chceli my? Okrem toho, že náš život je stále iný a prevažne cestovateľský, a narodenie dcéry bolo tiež, sme zástancami aj ďalšieho: pretože o tomto už konečne treba veľa písať a veľa hovoriť. A pomaly sa aj začína ?
Väčšinu našich aktívnych užívateľov tvoria ženy, ktorých sa táto téma prirodzene dotýka. Veľa mi ich aj napísalo, zaujímajú sa a nie je im ľahostajné ako ich dieťa príde na svet. Je ich však ešte málo na to, aby u nás nastala zmena.
Na Slovensku sa bohužiaľ tak skoro asi nič nezmení. Zažili to asi všetky ženy. Sama som zažila to, ako ma na posledných poradniach a meraniach strašili žiačky stredných škôl, keď si doktorka odišla na kávu a dve dievčatá nevedeli nájsť ozvy srdca a to, čo nájsť na vyšetrení mali. Chytila som prístroj a našla som to všetko na svojom bruchu sama ? Neznevažujem študentov a budúce sestričky, ale išlo o nezáujem dokt ora. Viackrát. Študenti sú prirodzene vedení doktormi vyššie a pokračujú v tom, čo začali oni. Bez zapojenia nových znalostí a postupov. Nevzdelávajú sa navyše. Vidím ako mechanicky robia vyšetrenia, ktoré netreba a naopak, nekladú dôležitosť na iné.
Aj keď o týchto témach mám dovoľujem si povedať naozaj mnoho vedomostí, čo vyplýva aj z môjho štúdia na vysokej škole a záujem o medicínu ako takú, neustále som bola vysmievaná. Doktori odmietali odpovedať na moje praobyčajné otázky ohľadne dieťaťa. Pár týždňov pred pôrodom. Moja otázka nebola zbytočná. Napr. ma zaujímala zvýšená hodnota jedného celkom dôležitého ukazovateľa. V tú chvíľu som sa pri neprofesionálnom prístupe naozaj každého naokolo proste modlila aby drobec počkal kým vycestujeme do našej nemocnice ?
Čo je ďalší veľký problém u nás na Slovensku
Chápem, že sú zdravotníci unavení a podhodnotení. Aj ja by som bola. Chápem aj to, že aj oni denne zažívajú situácie ktoré aj im podkopávajú psychiku. Práca s ľuďmi je náročná. Viem sa vžiť aj do nich. Verte mi, ako prehnane empatický a mega citlivý človek ich fakt koľkokrát chápem. Ale kde je vôľa niečo zmeniť a byť milý, tam je cesta. Každý deň začať nanovo. Ísť za budúcimi matkami alebo už matkami s úsmevom. U nás tá vôľa proste nie je. Na dennej báze ženy zažívajú v tom najcitlivejšom období výsmechy a škodlivé praktiky. Ktoré sa už ROKY V ZAHRANIČÍ NEROBIA.
Do povedomia by som chcela dať aj skupinu na Facebooku Recenzie na pôrodnice a pôrodné príbehy (iba pre ženy), kde denne schvaľujem ako moderátor desiatky príbehov. Príbehov, kde mamy koľkokrát píšu, že po tom, čo zažili, ďalšie deti (tak skoro) nechcú. Pre porovnanie, ja som v deň pôrodu povedala, že ďalšie čím skôr a chcem si to hneď zopakovať ? Pre všetky budúce matky – určite sa pridajte a prečítajte si všetko o vami zvolenej pôrodnici. Nie, tie ženy neklamú. Áno, ľahšie niekto napíše zlú recenziu než pochvalnú. Ale aj tak je to celé na zaplakanie. Ženy si do života nesú traumy a zbytočné poranenia, ktoré bolia ešte veľmi dlho. Tie ktoré to zažili, vedia o čom hovorím.
Pôrodnica Havířov pri Ostrave
Vďakabohu, náš štart do nového spoločného života bol až príliš krásny. Každý kto nás pozná osobne by vám vedel povedať ako nič neberieme prehnane vážne, stále sa snažíme byť pozitívni a aj keď na mňa niekedy prídu zlé chvíle, Boris ich takmer nikdy nemá a snaží sa aby do pár chvíľ neboli aj u mňa. Mysleli sme teda už ku koncu naozaj iba pozitívne, a navzájom sme si boli obrovskou podporou.
V pondelok skoro ráno sme vyrazili do Česka, do mesta Havířov. Aby sme ešte v ten deň stihli prehliadku pôrodnice. Ubytovanie sme mali len na prvý týždeň a to v penzióne vo vedľajšom meste. Keby dačo a nič sa nedeje, tak predsa predĺžime ? Už dlhšie som bola rozhodnutá pre túto pôrodnicu v meste Havířov. Maličká, ale inovatívna. Kvôli prístupu, kvôli absolútnej špičke detského oddelenia a aj kvôli úžasným odborníkom lekárom a všetkým sestričkám. Dôležité je povedať že sme to mali až 5 hodín cesty. Aj tak sme chceli ísť. To, že už ledva obsedím mi bolo jedno, túto cestu som musela zvládnuť. Brali sme to ako posledný výlet vo dvojici… ?
A keď sa to všetko zomlelo, prirodzene, bez liekov, bez nátlakov zo strany personálu a bez problémov, cítili sme obrovskú úľavu. Bola tam s nami a iba s nami, nechali nás užiť si prvé hodiny absolútne samých. Nikto sa jej zbytočne nechytal a od začiatku poznala iba nás a moje telo. Nie zavinovačku, nie rukavice sestričiek, nie odlúčenie. Merania prebehli až 3 hodiny po pôrode. Aj na tie ju vzal osobne Boris… Načo sa robia hneď aj pri zdravých deťoch? V minúte čo sa bábo narodí? Nie je lepšie nechať to všetko na neskôr a dať tieto magické minúty iba novej rodine? Rodičia čakajú na tieto chvíle toľké mesiace a nakoniec tam mama častokrát iba leží a čaká sama kým jej bábo kúpu a prinesú navoňané v perinke po nejakom čase…
Verte mi, možnosť cítiť tú pravú a prvú vôňu dieťaťa nemal hocikto, ale mal by ju mať každý. Okúpané ho budete cítiť často… ? Píšem to možno prehnane a veľa z vás si povie že to beriem príliš vážne. Ale akokoľvek sa to nebude mnohým ľuďom pozdávať, celé toto je dôležitejšie než si mnohí myslia. Príroda to vymyslela dávno pred nami a geniálne, na tom netreba nič meniť 🙂
Výživné jedlo pre nové matky
Táto pôrodnica ponúka mamičkám naozaj pestrú, výživnú a chutnú stravu. Nedostanete iba suchý rožok a kúsok masla. Dostanete taniere zeleniny, mliečne výrobky, mliečny bar je k dispozícii neustále, robia vám litre čaju, hlavné jedlá sú ako z reštaurácie. Medzi tým rôzne zdravé kaše, ovocné taniere, výživy a podobné… Veď posúďte sami. Tu je ukážka iba zopár jedál.
Viem, veľa žien nemá pôrod bez komplikácií. Bez nutnosti lekárskeho zásahu. Ja som to obrovské šťastie mala, ale aj vďaka tomu že to bolo všetko nechané viac menej na nás, bolo to o našich rozhodnutiach, našom pôrodnom pláne a išlo to prirodzene. Boris si nemusel platiť prítomnosť. Celý čas ho brali na sále ako rovnocenného. Od začiatku po koniec. Nič nebolo umelo urýchlené, narodila sa vďakabohu na termín. Pár dní pred tým som bola na Slovensku hlúpo vysmiata či neviem že na termín sa rodí len 3% detí a ďalšie zbytočné komentáre… Pritom som to vedela, len som sa pýtala že ako to doktorka celé vidí… No a bum, bola tu. Na termín. Vytrela zrak mnohým lekárom a ich názorom ? Veľmi nám to uľahčila, nič sme nemuseli meniť, hľadať ďalšie ubytovanie v Česku, alebo sa obávať vyvolávania. Dalo by sa o tom písať roky a neviem, či sa to sem až tak hodí.
Celý zážitok mám v hlave. A bude tam. Do konca života. Nesprevádza ho trauma ani bolesť. Napriek tomu že to bolo bez epidurálky, bez liekov a napriek tomu že je moja prvá. Budem sa opakovať – neznevažujem medicínu. Vedu. Ani lekárov. Naopak, obdivujem… A pri tých stovkách príbehov ktoré počúvam naokolo a ktoré rezonujú stále viac médiami mám ťažké srdce len na systém. Zastaralý. Hrdzavý. Hlúpe postupy, ktoré nie je treba. Často narobia viac škody než úžitku. Na doktorov, ktorí nútia robiť ženy často veci ktoré by ste nenútili robiť ani nepriateľa a neochotu… ?
Vám všetkým ktoré si nesiete zo slovenských pôrodníc skôr zlé spomienky než tie najkrajšie – obdivujem vás. Ale pokiaľ budete mlčať a brať to ako normu, nič sa nezmení. Neberte narodenie vašich detí ako samozrejmosť. Ak sa rozhodnete rodiť doma s babicou, roďte doma. Ak v nemocnici, tak v nemocnici. Len sa prosím pripravte… Zisťujte, ako to v danej nemocnici chodí. Čo všetko je normálne a čo nie. Svoje práva a možnosti…
Nič nie je väčším zážitkom než narodenie dieťaťa. Kedysi sme nechápali ale dnes už veľmi dobre rozumieme. „Ako žijeme, tak rodíme. Ako rodíme, tak žijeme.“ Amen.
Koľko sme platili za pôrod v zahraničí
Koniec koncov nič. Samozrejme, najprv si zaplatíte zdravotnú starostlivosť ako samoplatca. V našej pôrodnici to bolo v prepočte niečo cez 1200 eur. Avšak všetky zdravotné poisťovne pôrod v zahraničí preplácajú. Majú na to síce pár mesiacov, ale preplatia vám to približne v takej čiastke, čo stojí pôrod na Slovensku – čiže v Česku to je približne celá cena. Čo sa týka napríklad Rakúska, tam je pôrod samozrejme trošku drahší. Všetko si však viete bez problémov odkomunikovať s vašou poisťovňou.
Nakoniec vám zostáva vybaviť už len…
- rodný list – ten sme dostali český. Zaniesli sme ho na slovenskú matriku a tá ho pošle na špeciálnu osobitnú matriku v Bratislave. Do mesiaca sme mali vybavený slovenský rodný list.
- s ním vybavíte poisťovňu a všetky veci na úrade práce (materská, rodičovská, príspevok pri narodení…)
- k tomu (nie vždy) potrebujete aj doklad o tom, že ste žiadny obdobný príspevok nedostali v zahraničí. Ja som napísala do Českej správy sociálního zabezpečení, ktorá mi obratom poslala potvrdenie že nie som u nich evidovaná
- ak vybavujete pediatra pre drobca, skúste dopredu povedať že neplánujete rodiť na Slovensku. Niektorým to je jedno a vedia vás evidovať aj bez slovenského rodného listu či poisťovne, niektorí zatiaľ všetko riešia bez evidencie. Zvyšok doriešite až keď vám príde RL.