Môžeš si zdvihnúť po sebe tie odpadky a prečo
,

„Môžeš si zdvihnúť po sebe tie odpadky?“… „A prečo?“

Sú dva typy ľudí. Jedna polovica frfle, ak sa odfotené odpadky zavesia na net. A druhej ani nenapadne ich zbierať, alebo pridať pomocnú ruku.

Deň Zeme. Odpadky. Väčšina ľudí, miest, aj dedín organizuje upratovanie, jarné čistenie chotárov, prírody, alebo len svojich domovov od všade prítomných odpadkov. Sú dva typy ľudí. Takí, ktorí niečo takéto dodržiavajú, nabádajú k tomu druhých, a s dobrým pocitom hlásajú o tejto aktivite. A druhým typom sú tzv. zabŕdači, ktorí nič také ako upratovanie nerobia, ale tvrdia, že to ten prvý typ robí pre like-y, zdieľania, a podobne…

Niečo podobné sa stalo aj nám. Tí, ktorí nás sledujete viete, že sme nedávno odštartovali jarnú upratovaciu výzvu. V podstate nešlo o nič veľké, žiadna vytvorená udalosť na Facebooku, žiadne orácie okolo. A presne o to išlo. Chceli sme len, aby sa pridali tí, ktorí budú mať naozajstný záujem. 

(Ne)vycapovanie na net

Hneď sme dostali reakcie: „Ja upratujem stále a nevešiam to na net.“ V pohode, ale možno by si mala začať. Možno totižto práve toto potrebujú vidieť tvoji followeri miesto tých 365 káv ktoré počas roka pridáš. Možno práve toto postupne prebuduje ľudskú myseľ, že okrem fotiek burgerov je úplne prirodzené pridať aj vyzbierané odpadky. Nikdy nevieš, koho tým inšpiruješ. Nikdy nevieš, akú reakciu vyvolá tvoja akcia.

Samozrejme, aj my zbierame. Každý rok minimálne raz dva razy vo veľkom. Niekedy v malom. Niekedy to na net dáme, väčšinou však nie. V minulosti sme pridali pár fotografií z jarných čistení, ktoré robíme za naše poľovné združenie.

O čo išlo?

Takže, celé naše publikum na sociálnych sieťach sme informovali o výzve. Pointa bola jednoduchá. Zvoliť si svoj obľúbený kúsok prírody, miesto alebo časť kde tráviš voľný čas a vyzbierať ho od smetí. Ideálne sa pri tom aj nafotiť, vyfotiť smeti, vyzbierané miesto, vrecia, vás…čokoľvek. Následne nám fotky poslať, my sme mali v pláne pripraviť tento článok, ktorý práve čítaš…a spísať lokality, ktoré ľudia vyzbierali od smetí.

Hneď sa nám ohlásilo asi 10 ľudí. Bohužiaľ, aj po opakovanom spomenutí výzvy v príbehoch sme fotky dostali len od troch. Nejdeme rozoberať, či za nezáujem v upratovaní mohlo počasie, žiadna motivácia nejakou odmenou, a podobne…To je teraz už jedno.

Kto chcel sa pridal, kto nechcel, nemal čas. Nám sa ozvali traja skvelí ľudia. 🙂

Vandulka Vencelová vyčistila lesík v okolí Lutily

vandulka vencelová vyčistila lesík v okolí lutily
Vandulka Vencelová vyčistila lesík od odpadkov v okolí Lutily

vandulka dvabatohy2 - dva batohy cestovanie - boris & adela

Patrizio zasa v Bratislave – Kapitulské pole / Pečniansky les

patrizio zbieral odpadky v pečnianskom lese
Patrizio zbieral odpadky v Pečnianskom lese

Peťka Dubayová pomohla (v) Seredi

peťka dubayová zbierala v seredi
Petra Dubayová zbierala v Seredi

177594476 156075479774681 5465851867369036991 n - dva batohy cestovanie - boris & adela

 A my sme sa postarali o kúsok pri rieke Váh…

My sme si zvolili kúsok v meste, pri ktorom sme najčastejšie. Chvíľu pred nami na tomto úseku brehu Váhu dokonca zbierala smeti brigáda rybárov. Aj napriek tomu sme my dvaja za hodinu a pol nazbierali 8 vriec odpadu, najčastejšie plastov. Je naozaj smutné vidieť, ako sa fialky predierajú pomedzi plast. Ako sú ľudia schopní už raz naložené vrecia vynášať miesto košov do prírody.

odpad dvabatohy - dva batohy cestovanie - boris & adela

A ako sa my, samotné „najinteligentnejšie tvory Zeme“ meníme pomaly na prasiatka. Zlý výraz – ani prasiatka toto nerobia. Niekedy máme pocit, že čím sme inteligentnejší, tým sme hlúpejší… Vrecia sme si naložili do auta a riadne vyhodili. Je v tom nejaký problém, že to niektorí ľudia nezvládnu?

odpadky dvabatohy 1 - dva batohy cestovanie - boris & adela

Zážitok na záver

Sú chvíle, kedy sa nám zastaví rozum. A presne to sa stalo aj jedného pekného dňa pár dní dozadu, keď sme sa bicyklovali. Chalani, ktorí si práve natiahli pri Váhu bongo a neskôr ich samozrejme dusilo, sa napili z Rajec fľaše. A úplne hlúpo následne odhodili fľašu na zem. Samozrejme, nemohli sme to tak nechať.

Boris podišiel k oknu vodiča a spýtal sa ich, či by si to po sebe nemohli zdvihnúť. A ich odpoveď poznáte, je v nadpise tohto článku. Prečo? Prečo sa niekto spýta, že PREČO by som si to po sebe mal zdvihnúť?

Krvi by ste sa v nás nedorezali. Nevieme ani odpísať ten odpor, čo sme k tým ľuďom vtedy cítili. Povedali, že si to odpracú. Nie sme polícia, nekontrolujeme. Odišli sme. Takýto človek by sa proste nehanbil, ani keby pred ním tú jeho fľašu zdvihnete… Za to sme ale poriadne videli jeho ŠPZ, nápis na aute „Pozdravuj manku“ a ryšavé vlasy.

Chalana sme si našli na sociálnych sieťach. Možno by padla vhod menšia internetová hanba, čo poviete? Bol to mamičkin a tatíčkov maznáčik samozrejme, zvyknutý, že nič nemusí…

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Prečítaj si aj tieto články

Magicbus je unikátne ubytovanie v srdci Liptova. Zaži slovenské Into the Wild

Prečítať

Pôrod v zahraničí – prečo sme sa tak rozhodli, čo treba vybaviť, koľko sa platí

Prečítať

Banská Štiavnica – nemožno mi ťa neľúbiť. Ubytovanie, mesto, skryté zákutia a záhrady

Prečítať

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

Kategórie článkov