Banská Štiavnica - ubytovanie, mesto, skryté zákutia a záhrady - dva Batohy

Banská Štiavnica – nemožno mi ťa neľúbiť. Ubytovanie, mesto, skryté zákutia a záhrady

Ak budete niekedy googliť „Kam na výlet Banská Štiavnica,“ vyskočí na vás naozaj množstvo odporúčaní a tipov. My by sme v tomto článku chceli priniesť zopár postrehov z nášho víkendu a odporučiť vám jedno z naj ubytovaní, aké sme mali možnosť navštíviť.

Mesto zaľúbených, dom Maríny, Andrej Sládkovič, baníctvo, tajchy. Domčeky schované v stromoch na kopcoch. Pár slov a hneď si viete vytvoriť ako taký obraz. Boli ste? Ak áno, tak nám dáte za pravdu, že do Štiavnice sa nedá nezaľúbiť. Aj napriek tomu že je pomerne rušným mestečkom, stále si viete nájsť aj množstvo kútov kde budete sami.

banská štiavnica - nemožno mi ťa neľúbiť

Ďalšou samozrejmosťou je vybrať si dobré ubytovanie. Pretože keď už idete do mesta zaľúbených, tak tam rovno zostaňte na viac dní, to bez debaty. Tu vám rovno prinášame overený tip, v ktorom by sme zostali pokojne naozaj aj dlhodobo. A to sme tých Airbnb veru pobehali  po svete už dosť! 🙂

podkrovie v perinách - mezonet v banskej štiavnici

Banská Štiavnica všeobecne

Historické slobodné kráľovské mesto Banská Štiavnica- takto sa pýši na internete. A nemôžeme nesúhlasiť, tento popis ju dokonale vystihuje. Ak ste milovník mestečiek ktorých cesty vedú do kopca a stratíte sa medzi stromami či historických budov a mačacích hláv na ceste, tak kráľovskú Štiavnicu si naozaj zamilujete.

banka lásky banská štiavnica
Banka Lásky Banská Štiavnica

Ak si začnete vyhľadávať niečo o tomto meste, vyskočí na vás veľmi veľa odkazov, avšak väčšina sa veľmi podobá. Samozrejme je nutnosťou navštíviť miesto zvané Kalvária, Banka Lásky, okolité tajchy, Starý zámok Banská Štiavnica, či Nový zámok Banská Štiavnica…

Nám tieto klasické atrakcie počas nášho víkendu nevyšli. Adel je už v pokročilom štádiu tehotenstva a úplne nám stačili prechádzky do kopcov po meste, hľadanie príjemných kaviarní, alebo neplánovaná turistika k jaskyni.

sekvojovec mamutí banská štiavnica
Brucho pod sekvojovcom 🙂

Vy ale určite navštívte aj klasické atrakcie mesta. Výstup na Kalváriu netrvá dlho a stojí za to. Naskytnú sa vám krásne výhľady na mesto a okolie. Množstvo tipov na výlety nájdete naozaj všade. My sme sa v článku chceli zamerať hlavne na menej známe miesta, ako už u nás býva zvykom.

Večer v Botanickej záhrade

Prenádherná stará botanická záhrada v Banskej Štiavnici je prístupná verejnosti v stanovených hodinách počas celého roka. Odporúčame vám vybrať sa sem navečer, golden hour a celá prechádzka je tu naozaj krásna.

sekvojovec mamutí botanická záhrada banská štiavnica

Väčšina návštevníkov sa odfotí pri prvom strome druhu sekvojovec mamutí, avšak celá prechádzka zaberie len polhodinku a určite sa oplatí. Prvý sekvojovec v tejto záhrade má dnes už 145 rokov.

botanická záhrada banská štiavnica

Nachádza sa tu ako 200 domácich i cudzokrajných drevín. Zákutia ktoré vyzerajú ako z Harryho Pottera, krásne lavičky a chodníčky očaria naozaj každého. Mnoho druhov drevín aj rastlín ktoré v jarnom období kvitnú len dodajú punc ešte väčšej romantiky. Jednoznačne nevynechajte!

Raňajky pri Bančianskom tajchu

Ak patríte k milovníkom raňajok v meste či kvalitného brunchu, odporúčame vám napríklad raňajky v Tidly Café. Vďaka svojej dobrej polohe a širokému výberu ktorý si viete pozrieť hneď pri vchode si na svoje príde naozaj každý.

bančiansky tajch banská štiavnica
Bančiansky tajch

Raňajky sa dajú dať aj vyššie v centre, ponúka ich mnoho kaviarničiek. Aby sme stihli toho viac v daný deň, zvolili sme si radšej vlastný nákup v Lidli a švédske stoly sme si pripravili v prírode 😀

Dostali sme tip navštíviť menej známy Bančiansky tajch v lokalite Banky, že vraj tam nebude ani nohy. A veru nebolo! Ovocie a maslové croissanty s kávičkou, pomarančovým džúsom a výhľadom na tajch a les nikdy nechutili lepšie.

žubrienky bančiansky tajch banská štiavnica

Ako bonus sme dostali fakt krásne príjemné počasie a v tajchu boli obrovské masy žubrienok. V tomto období ich tam býva určite plno, takže v prípade potreby je postarané aj o zábavku pre najmenších (alebo pre nás dvoch :D)

Cesta viedla do arboréta Kysihýbeľ

Lesnícke arborétum v Kysihýbli naozaj len pár minút od Banskej Štiavnice nás lákalo už dlhšiu dobu. Arborétum s viac ako sto ročnou históriou bolo výskumnou oázou pestovania cudzokrajných rastlín.

Krásny náučný chodník by nás určite veľmi potešil, avšak na naše veľké sklamanie je toto arborétum otvorené iba počas letných prázdnin. Ak teda budete v Štiavnici počas leta, určite sa sem vyberte. Prechádzka pod nádhernými stromami všemožných druhov bude naozaj zaujímavá.

kysihýbeľ banská štiavnica

Našťastie sme na parkovisku stretli aj podobne sklamaných návštevníkov, ktorí počuli o nejakom lome či jaskyni v okolí, ktorú nikto nepozná. Takže náhradný plán bol jasný 😀

Lom Barlangy a jaskyňa

Pozná ho naozaj málokto, ale aj napriek tomu čaká na zaradenie do prestížneho zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Unikátny podzemný kameňolom Barlangy je netradičným miestom, ktoré nepozná dokonca ani veľa Štiavničanov.

lom barlangy banská štiavnica

Lom nájdete tak, že sa v osade Kysihýbeľ vyberiete doprava po asfaltke smerom pod most. Tadiaľ už pokračujete nenáročnou asfaltovou cestičkou smerom nahor do lesa. Trasa trvá približne pol hodinku a zvládnu ju dokonca aj mamičky s kočíkmi či nastávajúce mamičky 🙂 Je však treba mať oči na stopkách, nakoľko trasa nie je riadne označená.

Po stúpaní asfaltkou nahor nájdete po ľavej strane nebadanú cestičku do lesa, a pozornému oku neujde ani skalný previs pod ktorým je lom. Treba mať však oči na stopkách, nakoľko je veľmi ľahké jaskyňu prehliadnuť.

jaskyňa barlangy banská štiavnica

Vnútri je celkom chladno, odporúčame vám čelovky, nám ale stačili na svietenie aj dva telefóny. Celý priestor má asi 50 metrov a na konci sa nachádza milené jazierko. Jaskyňa je domovom netopierov, preto treba dávať pozor a snažiť sa ich nijako nerušiť. V žiadnom prípade neodporúčame fakle či ohne, ktorých výpary by mohli tieto úžasné zvieratá priotráviť.

Túlačky po meste

Najlepšia zmrzlina? Moja Marína! Najznámejšia kaviareň? Divná pani s tisíckami fanúšikov po celom Slovensku. Ďalšie kaviarničky? Napríklad Stará škola, Arch Anjel Caffe Bar či Gavalier. Ak chcete ochutnať známe a kvalitné remeselné pivko, tak jednoznačne v Pivovare ERB.

pivovar erb banská štiavnica

Ak chcete zažiť luxusnú reštauráciu a zaručene stretnúť niekoho známeho, tak práve v reštaurácii 4sochy. Na vegánov sa v tomto meste myslí takisto, v centre tiež nájdete vegánske bistro Lemberg. 

V podstate je jedno ktorým smerom sa v centre vyberiete, všade narazíte na kvalitnú kaviareň, pizzeriu či reštauráciu. Odporúčame vám toho veľa pobehať a ak si niekde zrovna nechcete dať obed, určite si dajte aspoň kávičku. Historické budovky a nádherné drevené výklady vám zaručene spríjemnia aj obyčajné presso 🙂 V tomto meste si každý príde na svoje.

Tajchy v Banskej Štiavnici

Medzi hlavné atrakcie, ak niekedy budete googliť okres Banská Štiavnica, patria hlavne tajchy. Klinger, Počúvadlo, Veľké Kolpašské jazero s malým Kolpašským jazerom… Známych tajchov je naozaj mnoho a ak neviete ktorý si vybrať, otvorte si Google Maps a vyberte si vodnú plochu ktorú máte práve vo svojom okolí.

beliansky tajch banská štiavnica

Tajchy sú vždy v nádhernom prostredí a dostať sa k nim je pomerne jednoduché. My sme si v posledné ráno nášho pobytu zvolili ďalší menej známy Beliansky tajch, ktorý má vybudovanú krásnu hrádzu a lavičky, kde sa dá takisto posedieť. Ak sa čudujete prečo máme so sebou krabicu od topánok, tak pretože sme cestovali s korytnačkou a toto bolo už na ceste domov 😀

tajchy banská štiavnica

Keď sedíte na brehu, máte výhľad aj na štiavnickú Kalváriu. No v tom momente si užívate hlavne okolitý les, kačice na jazere a pohľad na vodnú plochu. Raňajky v prírode majú naozaj vždy svoje čaro. Počas našich prišli aj ďalší turisti, ktorí si deky zložili takisto obďaleč našej.

Mezonet Podkrovie v Perinách

Spev vtákov ráno aj večer, výhľady na kalváriu a lesík, hudobný kútik aj knihy. Krásne schodisko a v podkroví pod strechou útulné izbietky. Dlho sme nevedeli nájsť slovká na správne opísanie tohto ubytovania, najlepšie ho vyjadrí jeho samotný názov – Podkrovie v Perinách.

mezonet podkrovie v perinách ubytovanie banská štiavnica airbnb
zdroj: Podkrovie v Perinách

Príjemné postele a biele periny, ku ktorým sa dostanete po schodisku. Všade veľa svetla a jemný minimalizmus. Presne všetky tie bohémske detaily, po ktorých by ste vo vašej obývačke túžili aj vy.

Ak sa rozhodnete pre toto ubytovanie, garantujeme vám že neoľutujete. Airbnb sme po celom svete zažili už naozaj mnoho, veru by sme to ani nezrátali – a toto patrí k jedným z najlepších.

podkrovie v perinách ubytovanie banská štiavnica airbnb
zdroj: Podkrovie v Perinách

K dispozícii máte samostatný podkrovný mezonet. Ten je pre návštevníkov rozdelený na spoločenskú a spiacu časť. Útulné, čistučké, svetlé a príjemné. Presne taký je Mezonet Podkrovie v perinách.  

Kúpeľňa v sviežich farbách, všade prítomné makramé a rastliny, nejedno oko botanika poteší Starček Rowleyho pri práčke 🙂 Kúpeľňa má krásnu rohovú vaňu a aj pri sprchovaní sa môžete strešným oknom pozerať na stromy, ktoré sú v bezprostrednej blízkosti.

ubytovanie banská štiavnica airbnb
zdroj: Podkrovie v Perinách

Obývačka je opticky predelená sklenými polostenami. Pod schodmi vás hneď osloví útulný hudobný kútik s jedinečnou repasovanou analógovou audio sústavou a akustickou gitarou! Po schodisku sa dostávate ku krátkej predsieni s výhľadom na kalváriu a s perinami… No proste nádhera.

Myslíme, že tieto priestory netreba ani veľmi opisovať, nakoľko fotografie proste vravia za všetko. Teraz nevieme, či je láska viac Štiavnica, či práve toto ubytovanie  🙂 

airbnb banská štiavnica
zdroj: Podkrovie v Perinách

banská štiavnica - dva batohy - ubytovanie, kam na výlet, cestovanie, tajchy, barlangy, botanická záhrada (1) banská štiavnica - dva batohy - ubytovanie, kam na výlet, cestovanie, tajchy, barlangy, botanická záhrada (2) banská štiavnica - dva batohy - ubytovanie, kam na výlet, cestovanie, tajchy, barlangy, botanická záhrada (3) banská štiavnica - dva batohy - ubytovanie, kam na výlet, cestovanie, tajchy, barlangy, botanická záhrada (4) banská štiavnica - dva batohy - ubytovanie, kam na výlet, cestovanie, tajchy, barlangy, botanická záhrada (5) banská štiavnica - dva batohy - ubytovanie, kam na výlet, cestovanie, tajchy, barlangy, botanická záhrada (6) banská štiavnica - dva batohy - ubytovanie, kam na výlet, cestovanie, tajchy, barlangy, botanická záhrada (7) banská štiavnica - dva batohy - ubytovanie, kam na výlet, cestovanie, tajchy, barlangy, botanická záhrada (8) banská štiavnica - dva batohy - ubytovanie, kam na výlet, cestovanie, tajchy, barlangy, botanická záhrada (9) banská štiavnica - dva batohy - ubytovanie, kam na výlet, cestovanie, tajchy, barlangy, botanická záhrada (10) banská štiavnica - dva batohy - ubytovanie, kam na výlet, cestovanie, tajchy, barlangy, botanická záhrada (11) banská štiavnica - dva batohy - ubytovanie, kam na výlet, cestovanie, tajchy, barlangy, botanická záhrada (12) banská štiavnica - dva batohy - ubytovanie, kam na výlet, cestovanie, tajchy, barlangy, botanická záhrada (13) banská štiavnica - dva batohy - ubytovanie, kam na výlet, cestovanie, tajchy, barlangy, botanická záhrada (14)

 

 

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Prečítaj si aj tieto články

Magicbus je unikátne ubytovanie v srdci Liptova. Zaži slovenské Into the Wild

Prečítať

Súľovské skaly – ideálny výlet na jeseň a čomu sa vyhnúť pri návšteve

Prečítať

Veľký Lysec – bylinkový čaj pri západe slnka, nenáročný výlet, či prespávačka v stane

Prečítať

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

Kategórie článkov