Veľký Lysec tip na výlet dva Batohy
,

Veľký Lysec – bylinkový čaj pri západe slnka, nenáročný výlet, či prespávačka v stane

Tip na nádherný a nenáročný výlet na Slovensku – vrch VEĽKÝ LYSEC, pri obci Kostoľany pod Tribečom. Nádherná príroda, výhľady, a takmer žiadni ľudia.

NEOBJAVENÝ BRAT GÝMEŠU

Ak premýšľaš kam by si cez prázdniny vyrazil, a zároveň by si sa chcel vyhnúť húfe turistov, našim tipom je Veľký Lysec. Nachádza sa pri obci Kostoľany pod Tribečom. Turistiku môžete odštartovať pri kostole sv. Juraja, odkiaľ vedie žltá nenáročná trasa priamo hore. Cieľom trasy je „sedačka“ zo skál, kde sa dá posedieť pri západe slnka, či dokonca prespať a stanovať. Je to cca hodinová túrička, na konci s jemným stúpaním, ale stále je to prijateľné pre všetky vekové kategórie. Preto sme sa rozhodli, že naše tajné a obľúbené miesto odtajníme.
trasa na veľký lysec
žltá trasa na Veľký Lysec vedie cez dedinu Kostoľany pod Tribečom
Veľký Lysec je súčasťou CHKO Ponitrie. Nádherná príroda, výhľady a žiadni ľudia. Ľudí sme tam stretli za posledných 5 rokov naozaj len dvakrát. Čo sa o zrúcanine hradu Gýmeš, ktorý je vedľa, povedať nedá. Bonusom je, že hore je miesto aj na stan, ak by si premýšľal o stanovaní. Z Lysca sa dajú robiť ďalšie túry – či smerom na Gýmeš alebo na Tribeč. Tak si zabaľte len nejaké jedlo, dobre sa obujte. Raňajky či obed si môžete dať aj na takomto mieste, nemusí to byť zas len nudná kuchyňa!
ráno na veľkom lysci
naše ráno na Veľkom Lysci, sušíme plachtu po búrke, ktorá sa nad nami prehnala v noci

Lysec je súčasťou Tribeča

Súčasťou pohoria Tribeč je aj samotný vrch Veľký Lysec. Na západnej strane vrchu sú majestátne skaly, ktoré ľudia často využívajú na lezenie. Výstup na Veľký Lysec je obľúbený u turistov, ktorí toto miesto poznajú. Na svoje si prídu však aj milovníci horskej cyklistiky. Výstup začína nenáročne, a to stúpaním po lesnej cestičke. Ako pribúdajú výškové metre, zintenzívňuje sa aj stúpanie.

47a8969 - dva batohy cestovanie - boris & adela

Keď sa dostanete na vrchol Veľkého Lysca, pred vami sa rozprestrú nádherné panoramatické výhľady na Zobor, hrad Gýmeš, Žibricu, a celú panorámu Tribečského pohoria. Kremencové skaliská sú, ako sme už spomínali, častým cieľom lezcov. Preto hore niekedy objavíte úchyty či reťaze, ktoré využívajú pri tréningoch.

47a9123 - dva batohy cestovanie - boris & adela

Nájdete aj ruiny z čias Keltov

V svahoch kopca pri Lysci sú aj zvyšky hradiska, ktoré je keltského pôvodu. Ak by ste mali ešte po výstupe dostatok energie, máte možnosť prebádať aj ďalšie zákutia pohoria Tribeč. Zo Sedla pod Lyscom sa dá pokračovať na ďalší vrchol – Ploská. Ďalej viete prejsť aj na strmé úbočie najvyššieho bodu celého pohoria – na Veľký Tribeč.

batohy zbalené, pokračujeme ďalej
batohy zbalené, pokračujeme ďalej

Pripojil sa k nám aj šikovný fotograf Michal

My si najčastejšie užívame mohutné skalné bralá, odkiaľ máme výhľad na lesy či západ slnka. Keď nám fotograf Miško Dinga zo Serede už dávnejšie písal, že by s nami rád dal niečo dokopy, samozrejme sme súhlasili. Dlhšie to však nevychádzalo. Krátko po svadbe sme si však napísali a pri otázke miesta, kde budeme fotiť, nám hneď napadla táto scenéria. Západ slnka, bralá Lysca, čaj z čerstvých byliniek a chvíľka kľudu.

Kompletnú fotodokumentáciu si pozrite nižšie v galérii.

dva batohy boris a adel
dva Batohy a čaj z čerstvej Materinej dúšky

Fotogaléria

Google Flights – návod ako vyhľadávať výhodné letenky

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Prečítaj si aj tieto články

Magicbus je unikátne ubytovanie v srdci Liptova. Zaži slovenské Into the Wild

Prečítať

Banská Štiavnica – nemožno mi ťa neľúbiť. Ubytovanie, mesto, skryté zákutia a záhrady

Prečítať

Miláno s batohom alebo ako stihnúť všetko podstatné do 2 dní

Prečítať

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

Kategórie článkov