Google Flights – návod ako vyhľadávať výhodné letenky

Dátum: 2 februára, 2021

Dĺžka článku:

Kategórie: Tipy a triky
Google Flights je jedným z najlepších vyhľadávacích nástrojov lacných leteniek na internete v súčasnej dobe, ak nie najlepším.

V dnešnej dobe existuje viacero dobrých vyhľadávačov lacných leteniek. Detailnejšie sa pozrieme na jeden z najlepších – Google Flights. Tento vyhľadávač používame vo veľkej miere aj my. Umožnil nám vyhľadať spiatočnú letenku za 360 € do Malajzie. Google Flights je jedným z najlepších vyhľadávacích nástrojov lacných leteniek na internete v súčasnej dobe, ak nie najlepším.Tento článok (možno príručka ak to tak nazveme), ti pomôže vyťažiť z tohto vyhľadávača maximum. S trochou znalostí a šťastia narazíš aj na výhodnú letenku.

Čo sa v článku dozvieš:

 1. Aké výhody ponúka Google Flights a aké má nevýhody
 2. Ako nastaviť letiská – miesta odletu a cieľovej destinácie a zvolenie dátumov
 3. Ako rezervovať letenky
 4. Čo v prípade, že sa zobrazí výhodná letenka, ale nie je dostupná
 5. Využitie mapy na vyhľadávanie leteniek a filtrovanie výsledkov
 6. Ako nastaviť upozornenia na letenky
 7. Mám skutočne lacnú a výhodnú letenku?

Aké výhody ponúka Google Flights?

 • Rýchlosť: Aplikácie od Google majú vždy svoju kvalitu, inak to nie je ani v tomto prípade. Letenku si vieš vyhľadať do pár sekúnd.
 • Kalendár: Google Flights umožňuje zobraziť ceny leteniek za obdobie najbližších 12 mesiacov prehľadne, v priamo v kalendári dátumov.
 • Viacero miest: Pri výbere letiska si môžeš zvoliť až 7 miest (odletových letísk), odkiaľ môžeš cestovať. Rovnako 7 letísk, na ktoré cieliš. Všetko bez toho, aby si spomaľoval vyhľadávanie.
 • Mapa: Google Flights mapa ti umožňuje vidieť najlacnejšie letenky z tvojho letiska – v dátumoch, ktoré si zvolíš. Všetko priamo na mape.

Aké má naopak nevýhody?

Nič nie je dokonalé a platí to aj v tomto prípade. Aj tento vyhľadávač má svoje chybičky, na ktoré treba upozorniť:

 • Nie vždy sú ceny najnižšie: Google Flights zobrazuje ceny, ktoré uverejňujú priamo letecké spoločnosti a niektoré najlepšie online cestovné agentúry, ako napr. Expedia. Častokrát objavíš v menších online cestovných agentúrach výhodnejšie ceny, na ktoré Google nehľadí. Avšak za cenu vyššieho rizika pri prípadnej refundácii.
 • Chybné letenky: Google Flights neslúži ako vyhľadávač na hľadanie tzv. „chybných“ leteniek. Tieto letenky treba hľadať skôr na weboch menších cestovných agentúr.
 • Nedostupnosť: Nie vždy je cena, ktorú vidíš aktuálnou. To znamená, že pri rozkliknutí ponuky môže nastať situácia, že sa cena buď navýši, alebo je úplne nedostupná. Je to z toho dôvodu, že sa cena po čase mohla zmeniť, vypršať jej platnosť, avšak Google Flights túto zmenu ešte nestihol zaznamenať, a zobraziť aktuálnu cenu.

Návod na Google Flights 

Google Flights vyhľadáva letenky takmer na všetkých webových stránkach leteckých spoločností. Rovnako aj na stránkach veľkých cestovných agentúr ako je Expedia.

google flights dva batohy

Po rozkliknutí menu v ľavom hornom rohu si môžeš zvoliť možnosti jazyka, meny, alebo krajiny, ktorú využívaš na vyhľadávanie leteniek.

Ako nastaviť letiská – miesta odletu a cieľovej destinácie

Na domovskej stránke ako prvé zadaj miesto, odkiaľ plánuješ vycestovať. Následne si vyberieš cieľové letisko, respektíve destináciu spoločne s preferovanými dátumami. Ako sme spomínali, môžeš si zadať až 7 miest odkiaľ chceš vycestovať, alebo kam chceš cestovať. Pridáš ich jednoducho – kliknutím na znamienko + pri zadávaní letiska, alebo oddelením čiarkou.

google flights dva batohy

Pre príklad, môžeš uviesť letisko VIE – Viedeň, BTS – Bratislava a cieľové destinácie môžu byť „FCO, AMS, ORY, LHR“ (to sú skratky letísk, môžete zadať aj názvy miest alebo krajín). Následne pridáš rozpätie dátumov a zistíš, kedy sa najviac oplatí vycestovať do Rímu, Amsterdamu, Paríža alebo Londýna. Rovnako môžeš upresniť, či ide o jednosmernú letenku alebo spiatočnú, či cestuješ sám, a o akú triedu máš záujem.

Niektoré veľké mestá ako napríklad Londýn majú viacero letísk a rôzne kódy. Treba si dať pozor, na ktoré letisko cieliš, a či sa náhodou nenachádza 100km od centra mesta. Cesta z letiska do mesta by ťa mohla vyjsť drahšie ako samotná letenka. Pri zadávaní cieľového letiska sa zobrazuje aj vzdialenosť od mesta.

Ako zvoliť dátumy vo vyhľadávači Google Flights

Ak chceš nájsť tie najlacnejšie dostupné letenky, klikni na políčko dátumu odletu. Keď tak urobíš, zobrazia sa ceny na najbližšie 2 mesiace dopredu. Najlacnejšie dátumy sa zobrazia zelenou farbou.

google flights dva batohy

Ako vidíš na obrázku, zvolili sme odlet 30. marca – cena 30 € a následne vybrali spiatočnú letenku 8. apríla za 31 €. Kliknutím na políčko hotovo voľbu potvrdíme.

Poznámka:

Google Flights berie do úvahy len ceny leteniek v mesiacoch, ktoré si uviedlol. V ďalších mesiacoch môžu byť letenky lacnejšie. Stačí sa posunúť na ďalšie mesiace šípkou doprava. Keď už v kalendári zvolíš dátum odletu, a následne aj dátum príletu späť domov, vyhľadávač Google Flights ti zobrazí veľký zoznam možných letov.

google flights dva batohy

V zozname, ktoré Google Flights uvádza ako „najlepšie možnosti“ sú uvedené lety, ktoré vyhodnotí na základe faktorov ako cena, čas letu, počet prestupov a podobne. Vypláca sa pozrieť aj nižšie na ostatné lety nižšie, ktoré ti môžu vyhovovať viac. Zároveň máš možnosť vidieť aj celkovú dĺžku letu, čas odletu a príletu, či ide o let s medzipristátím,… a to najdôležitejšie – samotnú cenu letenky a batožinu, ktorú máš v cene.

Prečiarknutá ikonka malého kufríka pri cene značí to, že v cene letenky je iba príručná batožina, ktorá má obmedzené rozmery, väčšinou do 10 kg. V prípade, že si chceš toho so sebou zbaliť viac, budeš nútený priplatiť si za veľkú batožinu samostatne. Na tomto zväčša zarábajú v poslednej dobe nízko nákladové spoločnosti ako Ryanair či Wizzair.

Všetky časy letov sú uvedené v miestom (lokálnom) čase. Ak sa zobrazí pri dátume číslo +1 znamená to, že priletíš až nasledujúci deň (alebo o dva dni ak je uvedené +2).

Ako rezervovať letenky na Google Flights

Cena, ktorú Google zobrazuje, zahŕňa aj dane. Ak hľadáš obojsmernú (spiatočnú) letenku, zobrazená cena je výsledná cena za letenku tam aj späť.

Nakoľko Google Flights nie je cestovná agentúra a funguje iba ako vyhľadávač, nemôžeš si rezervovať letenku priamo na webe Google. Namiesto toho ťa po výbere letov presmeruje na webovú stránku leteckej spoločnosti, u ktorej si letenky už priamo zakúpiš.

Veľmi dôležité:

Vždy odporúčame nakupovať letenky priamo na stránkach leteckých spoločností a nikde inde! U rôznych agentúr, agentov a sprostredkovateľov síce môžeš natrafiť na lacnejšiu variantu letenky, avšak v prípade komplikácii alebo refundácii, môžeš naraziť na vážny problém. Medzi tebou a leteckou spoločnosťou je tretia osoba – agentúra, cez ktorú musíš prípadné zmeny riešiť. Vo väčšine prípadov je to veľký problém.

Čo v prípade ak sa zobrazí lacná letenka, ale nie je dostupná

Ako sme spomínali, občas sa stane, že Google Flights ti zobrazí lacnú letenku, ale pri pokuse o rezerváciu cena buď narastie, alebo sa rezervácia nedá uskutočniť. V tomto prípade neexistuje spôsob ako rezervovať tieto konkrétne letenky v konkrétnom dátume za pôvodnú lacnú cenu. Odporúčame vyskúšať iné dátumy, poprípade rovnaké dátumy zadať u iných vyhľadávačov, ako napríklad Momondo alebo SkyScanner.

Využitie Google Flights mapy na vyhľadávanie lacných leteniek

Veľmi užitočnou možnosťou je zobrazenie lacných leteniek po celej krajine alebo regióne priamo na mape. Najlepšie sa pracuje s mapou na počítači, nie na mobile. V menu na ľavej strane si vyberieš možnosť „preskúmať“; a po kliknutí sa zobrazí mapa sveta.

Máš možnosť zobraziť celé kontinenty ako Európa či Ázia. Treba poznamenať, že ceny, ktoré sa zobrazujú sú ceny leteniek v dátumoch, ktoré si si zvolil. Ak si samozrejme časovo flexibilný, čo je pri vyhľadávaní lacných leteniek kľúčovým faktorom. Môžeš si zvoliť letiská a pri výbere dĺžky pobytu alebo dátumu, klikni na možnosť „flexibilné dátumy“. Vyber si či ide o víkendový pobyt, týždňový, dvojtýždňový a zadaj mesiac, v ktorom by si chcel cestovať – nehľadiac na presný dátum.

google flights dva batohy

Filtrovanie výsledkov v Google Flights

Jednou z najzásadnejších funkcií je schopnosť nastaviť si veľké množstvo filtrov, aby si zaistil to, že sa zobrazia len tie výsledky, ktoré ťa zaujímajú, a ktoré či už tebe alebo vašej partičke vyhovujú.

Ako napríklad:

 • počet zastávok na ceste,
 • dĺžka medzipristátia,
 • batožina,
 • cenový strop,
 • časy letov,
 • výber konkrétnych leteckých spoločností alebo aliancií,
 • celková dĺžka letu.

Tieto filtre nájdeš priamo na mape Google Flights v hornej časti.

Po výbere letov sa zobrazí zoznam letov s konečnou cenou a odkazmi na weby, cez ktoré je možné uskutočniť rezerváciu u leteckých spoločností. Dôležité je sledovať aj to o akú triedu, resp. možnosť cestovného ide. Či o ekonomickú, štandardnú, alebo biznis triedu. Každá má iné podmienky. Napríklad veľkosť príručnej batožiny (so sebou do lietadla), a odbavenej batožiny (väčšia – do podpalubia).

Pri letoch na dlhšiu vzdialenosť je väčšinou v cene aj odbavená batožina. Naopak pri krátkych letoch poskytovaných nízko-nákladovými spoločnosťami je v základnom balíku len príručná – malá batožina. Za veľkú je potrebné si priplatiť. Vždy si teda pozri, aké podmienky má tvoj let.

google flights dva batohy

Ako nastaviť upozornenia na letenky v Google Flights

Zadaj cieľové miesto odletu a dátum odchodu, následne klikni na tlačidlo „sledovanie cien“. O každej zmene ceny budeš informovaný upozornením na e-mail. Aby sa ti táto možnosť ponúkla musíš byť prihlásený do svojho e-mailového účtu (najlepšie G-mail). Po kliknutí sa na spodnej časti obrazovky zobrazí políčko pomocou ktorého si vieš zobraziť všetky lety, ktoré sleduješ, a upravovať ich. Jediné mínus je, že občas môžeš dostavať veľké množstvo e-mailov nakoľko ceny letov sa môžu meniť naozaj často.

google flights dva batohy

Ako zistiť či mám skutočne lacnú letenku

Google Flights si poradí aj s týmto problémom. Pomocou funkcie aktuálnych cien máš možnosť zistiť či ide o výhodné letenky. Na jednoduchej úsečke sa zobrazí typická bežná cena letov v tvojom dátume. Zelená časť signalizuje, že ide o výhodnú letenku, priemerná cena je zaznačená žltou farbou a červená cena je cena, ktorá je vyššia ako obvykle.

google flights dva batohy

Získanie náhrady za letenky

Nakoľko je Google Flights len vyhľadávací nástroj, a lety sa skutočne rezervujú priamo u leteckej spoločnosti, vrátanie peňazí za letenky má na starosti priamo letecká spoločnosť, nie Google.

Ak si nie si istý, či rezervuješ priamo u leteckej spoločnosti, vždy si vyhľadaj webovú stránku leteckej spoločnosti, a priamo na nej zadaj dátumy, ktoré si mal zadané v Google Flights vyhľadávači.

Ponúka tie najlacnejšie letenky?

Nie. Teda väčšinou nie. Keďže ceny sú priamo od leteckých spoločností a veľkých agentúr, a nie od malých sprostredkovateľov. Niektoré stránky ako napríklad SkyScanner vyhľadávajú letenky aj u stoviek menších agentúr. Teda môžeš nájsť aj nižšiu cenu letenky.

Ak si chceš byť absolútne istý najnižšou cenou letenky, odporúčame ti začať vyhľadávať letenky na Google Flights, aby si získal prehľad o cenách. Po výbere dátumov uskutočni obdobné vyhľadávanie na stránkach ako Momondo, Skyscanner alebo Kayak. Tie zobrazujú aj ponuky agentov a menších agentúr, ktoré však nesú so sebou riziká, ktoré sme spomínali vyššie.

Páčil sa ti článok? Podpor nás zdieľaním.

 

Páčil sa ti článok?
Podpor nás zdieľaním článku a nezabudni sa pridať k našim kamošom!

Follows