Miláno s batohom Taliansko dva Batohy

Miláno s batohom alebo ako stihnúť všetko podstatné do 2 dní

06 februára, 2022

Miláno nás príjemne prekvapilo až sme kompletne zmenili pohľad. Predpokladali sme totiž, že to bude len ďalšia ničím výnimočná medzizástavka.

Zatiaľ čo je väčšina ľudí nadšená z veľkých miest do ktorých bývajú aj najčastejšie lacné letenky, my k nim veľmi nepatríme. Samozrejme sme zažili pár dní v Ríme, zákutia Barcelony či Madridu, večerné Cagliari, prechádzky Lisabonom a podobne, avšak nikdy sme z toho neboli nejako extra nadšení.

milano s batohom taliansko dva batohy 1 - dva batohy cestovanie - boris & adela

To však neznamená, že si tieto možnosti nevážime 🙂 Viedeň, Budapešť a Praha sú samozrejmosťou, tie máme navštívené asi všetci (hlavne vy cestovatelia kvôli letiskám 😊 ) Jednoducho povedané o týchto mestách – videli sme, prešli sme sa, zopakovali dejepis, ochutnali miestne šmakocinky, ale viac asi vyhľadávame menej ľudí.

milano s batohom taliansko dva batohy 8 - dva batohy cestovanie - boris & adela

Myslíme si, že ľudia, resp. cestovatelia sa delia na dve také hlavné podskupiny. Tí, čo si hocijaké mesto, ľudí a služby neskutočne užívajú, a potom takí, ktorí „idú“ viac-menej po prírode. O tom potom, dnes sa budeme venovať tej prvej skupine, a zhrnieme pre vás pár vecí ktoré sa oplatia vidieť v talianskom meste Miláno.

milano s batohom taliansko dva batohy 13 - dva batohy cestovanie - boris & adela

Z Milána sme boli prekvapení

Miláno nás príjemne prekvapilo. V každom veľkom meste sme doteraz (a určite aj vy) okrem pamiatok, o ktoré sa starajú zažili aj kúty, o ktoré sa absolútne nestarajú. V Miláne sa nám ani napriek celodenným a nočným túlačkám niečo také nestalo – boli sme naozaj prekvapení a na toto mesto sme kompletne zmenili pohľad. Predpokladali sme totiž, že to bude len ďalšia zastávka ktorú si pozrieme a nejako nás nenadchne.

milano s batohom taliansko dva batohy 12 - dva batohy cestovanie - boris & adela

Dôležité je povedať, že okrem hlavných atrakcií sme si pozreli aj parky a menej známe zákutia mesta. Naozaj nikde sme necítili pach moču, či smetí – ak sa nad týmto pozastavíte tak áno, toto je naozaj obrovský problém veľkých miest a zažili sme zopár prekvapení aj v Barcelone či Ríme.

milano s batohom taliansko dva batohy 5 - dva batohy cestovanie - boris & adela

Spiatočné letenky sú do tohto mesta fakt za pár eur. Na víkendovú spoznávačku je toto mesto ideálne 🙂

Hlavné atrakcie a pamiatky v Miláne

Na Miláno sme mali len približne jeden deň či deň a pol, nakoľko sme odtiaľto leteli cez Madrid do Panamy. Vedeli sme však, že za tento čas sa dá aj vďaka kvalitným metro linkám stihnúť väčšina toho, čo sa v tomto meste odporúča vidieť. Pripravili sme pre vás zopár pamiatok, ktoré určite nemôžete vynechať.

milano s batohom taliansko dva batohy 3 - dva batohy cestovanie - boris & adela

Milánska katedrála

Miesto, ktoré zrejme netreba veľmi opisovať. Poznáte ho totiž všetci z pohľadníc či fotografií. Je to azda najobľúbenejšie turistické námestie s touto katedrálou, a doslova vás pár metrov pred ním vyhodí metro. Len vyjdete z metra a stojíte priamo pred majestátnou krásou katedrály. Trošku sa poprechádzate, stokrát odmietnete okuliare, klobúky, dáždniky či fotografa, a hneď vedľa vás čaká prechod nádhernou galériou.

milano s batohom taliansko dva batohy 9 - dva batohy cestovanie - boris & adela

Piazza del Duomo je názov námestia, na ktorom stojí spomínaná katedrála. Je najväčším námestím v tomto meste a okrem stoviek holubov tu stretnete aj stovky ľudí. Často sa tu konajú rôzne podujatia. Určite sa tu aspoň na pamiatku odfoťte či vychutnajte kávičku, veď predsa toto miesto je jedno z najznámejších. 

Galéria Viktora Emanuela II.

Niečo, čo sa len ťažko opisuje slovami. Stavba bola navrhnutá ako luxusné nákupné centrum. Toto centrum spájalo námestia Piazza del Duomo (námestie Milánskej katedrály) a Piazza della Scala. Galéria sa skladá zo štyroch krásnych poschodí. Prejdete ňou a očaria vás rôzne krásne obchodíky, reštaurácie, kaviarne, ale aj luxusné byty.

milano s batohom taliansko dva batohy 13 1 - dva batohy cestovanie - boris & adela

Uprostred si môžete všimnúť štyri lunety, ktoré symbolizujú štyri svetadiely – Európu, Ameriku, Afriku a Áziu. Určite sa sem vyberte aj napriek tomu, že v Miláne, resp. v tejto galérii pravdepodobne nepôjdete nakupovať 🙂 Samotná budova je sama o sebe majstrovským dielom, cez ktoré sme sa radi prechádzali.

Štadión San Siro

Jednoznačná zastávka pre milovníkov futbalu. V každom meste kde sme doteraz boli sme navštívili aj futbalové štadióny (kvôli chalanom čo boli s nami alebo Borisovi 😀 ). Nemohol chýbať ani tento štadión, pričom nám stačilo preskúmať ho iba zvonku. Dovnútra sme nešli, ale pre záujemcov a skutočných nadšencov je možné navštíviť aj múzeum pod tribúnami. Dozviete sa tu čo-to o oboch milánskych kluboch (AC Miláno a FC Internazionale Miláno)

milano s batohom taliansko dva batohy 6 - dva batohy cestovanie - boris & adela

Castello Sforzesco

Aj tu sme sa prešli a aj tu sme boli veľmi spokojní. Tento renesančný komplex je takisto jedným zo symbolov mesta. Slúžil kedysi ako pevnosť, dnes je z neho okrem múzea aj archeologická pamiatka a galéria obrazov. Nájdete tu aj známu Piétu Rondanini od majstra Michelangela Buonarotiho.

Okrem toho môžete v komplexe navštíviť aj dve múzeá – my sme však volili len príjemnú prechádzku komplexom a poobzerali sme čo sa dalo. zaujme vás určite najvyššia hradná veža, taktiež dobre známa z ilustrácií a fotografií na internete – Torre del Filarete.

milano s batohom taliansko dva batohy 14 - dva batohy cestovanie - boris & adela

Parky v meste

Park Sempione je takým „milánskym Central Parkom“. Je najväčší a je naozaj nádherný, považuje sa za srdce samotného mesta, ale je aj známy kvôli drogám. Neodporúčame tu nič kupovať, za predajcov hašišu sú tu prezlečení policajti 😀 Atmosféra je fakt úžasná, park je obrovský, vychutnáte si tu aj kávičku alebo obed. Všeobecne má Miláno mnoho zákutí, menších parčíkov a dosť stromov, takže pri prechádzke sa budete cítiť príjemne.

milano s batohom taliansko dva batohy 11 - dva batohy cestovanie - boris & adela

Ďalšie za nás krásne miesto sú Navigli kanály. Romantické výhľady, typické mostíky a mnoho barov a reštaurácií – napríklad na večerný Aperol. Uličky sú rušné a na chvíľu sme aj zabudli, že bola v tom čase nejaká pandémia… Naozaj krásne miestočko.

milano s batohom taliansko dva batohy 2 - dva batohy cestovanie - boris & adela

Ako sa prepravovať po meste?

Miláno sa neradí k väčším mestám. Presúvať sa môžete samozrejme pešo, to ale odporúčame ak máte viac času. Presúvali sme sa teda hlavne metrom. Celodenný lístok vás vyjde 7€/ osoba a platí 24 hodín od validácie. V súčasnosti má metro už 5 liniek, takže sa dostanete pohodlne naozaj všade.

mapa miláno metro

Samozrejme si tu môžete požičať prepravné prostriedky ako bicykel či kolobežku, a brázdiť milánske uličky na nich. Toto sme zatiaľ neskúšali, ale určite sa medzi vami nájdu nadšenci tohto štýlu spoznávania mesta 🙂 Miláno hodnotíme nakoniec teda pozitívne. Cítili sme sa tu veľmi príjemne, neotravuje vás tam takmer žiadny dotieravý predajca (až na hlavné námestie), a nikde sme nemali pocit nebezpečia. Určite odporúčame!

Zaujíma ťa Taliansko? Chceš vedieť ako zvládnuť Sardíniu low cosť? Prečítaj si tento článok.

sardínia lowcost dva batohy

Viac dobrodružstiev nájdeš aj na našom Facebook či Instagrame.
Za podporu ďakujeme! 🙂