Rady k jednosmerkám, poisteniu, a všetko čo sme vyriešili pred odletom
,

Rady k jednosmerkám, poisteniu, a všetko čo sme vyriešili pred odletom

Že nevieš, čo všetko treba vyriešiť pred odchodom do neznáma? Prečítaj si rady a veľký prehľad k jednosmerkám, poisteniu, a ako všetko vyriešiť. 

Že nevieš, čo všetko treba vyriešiť pred odchodom do neznáma? Prečítaj si rady a veľký prehľad k jednosmerkám, poisteniu, a ako všetko vyriešiť. Tieto náležitosti s a netýkajú len dlhých ciest. Následne môžeš všetko nechať za hlavou a venovať sa už len cestovaniu.

Letenky a cena

Kúpiť jednosmernú letenku je občas väčší problém ako kúpiť letenku spiatočnú. Ceny sa veľmi často pohybujú na rovnakej úrovni a väčšinou sa ti viac oplatí kúpiť spiatočnú letenku ako jednosmernú. Našťastie, nám sa podarilo kúpiť jednosmernú letenku z Milána do Panama city, dokonca s krátkym prestupom v Madride. A to všetko za 250 €. Následne sme využili aj nízko-nákladovú spoločnosť WizzAir a kúpili si jednosmerku do Milána za 38 €. Aj s miestom a veľkou batožinou. Výsledná cena za letenky teda bola 288 € – a v cene sú zahrnuté aj poplatky aj za veľkú 20 kg batožinu, ako sme už spomínali.

TIP na batožinu u nízkonákladoviek:

Ak plánuješ letieť s väčšou batožinou (10 kg) na krátky výlet, určite nekupuj batožinu samostatne, ale využi radšej možnosť priority. Tá je často krát cenovo výhodnejšia ako samostatná batožina, a navyše máš v cene zahrnutý aj priority boarding či výber sedadla.

dva batohy rady pred cestou letenky a poistenie
zbalená a pripravená na cestu

Rady k jednosmerke a skryté problémy

Vždy keď cestuješ, či už po Európe alebo aj do vzdialenejších destinácií, tak automaticky kupuješ spiatočnú letenku. Preto by ti možno nikdy nenapadlo, aké úskalia skrýva kúpa jednosmernej letenky. Hlavne, ak ide o tak vzdialenú krajinu ako je napríklad Panama, ako tomu bolo v našom prípade. Pokiaľ prichádzaš do krajín tretieho sveta, tak pri vstupe a colnej kontrole je potrebné sa preukázať spiatočnou, resp. odletovou letenkou z krajiny. Je to z toho dôvodu, aby sa policajt uistil, že neplánuješ zotrvať v krajine nelegálne na nepovolený čas.

Pri lete do Panamy (na začiatok hneď v Miláne na check-ine) sa nás viac krát pýtali ako dlho plánujeme v krajine zotrvať. Neskôr sa pýtali aj na imigračnom v Paname. Ako teda vyriešiť tento problém? Riešení je viacero – mať kúpenú spiatočnú letenku, na ktorú však nenastúpiš. Alebo existuje táto stránka Oneward Ticket.

Poslednú možnosť sme využili aj my, avšak nikto si spiatočnú letenku neprosil, takže sme ju ani nevyužili. V podstate ide o to, že ti stránka „prenajme“ náhodnú letenku niekam. Reálne letenky ti prídu na e-mail takmer okamžite. Ak by si ju kontrolovali, vyhodí im, že tento let naozaj existuje a ďalej by nemali rýpať. Túto stránku odporúčame.

dva batohy rady a tipy pred cestou panama city
výhľad na Panama city

Cestovné poistenie

Určite ťa zaujíma ako sme ho vyriešili. Aj v tomto prípade sme narazili na pár problémov. Najväčším bolo to, že väčšina komerčných poisťovní má v podmienke, že poisťovňa nie je povinná vám uhradiť poistné, ak cestujete do krajiny kam Ministerstvo SR neodporúča cestovať. Samozrejme, Panama bola na tomto zozname. Na tomto zozname je asi každá krajina mimo EÚ.

Ak máš v pláne vycestovať jednosmerne s tým, že nevieš presne kedy sa na Slovensko vrátiš, pri všetkých slovenských poisťovniach narazíš na problém. Poisťovne síce ponúkajú 6 mesačné či celoročné poistenia, ale – je tu jedno veľké ALE – a to je, že jedna cesta nemôže presiahnuť viac ako 90 dní (niekde 180). Tým pádom si nútený prerušiť cestu a vrátiť sa na Slovensko. Trochu nelogické, nie?

dva batohy rady pred cestou letenky a poistenie
pláž Bocas del Drago v Paname

TIP: Vždy si veľmi dobre prečítaj a preštuduj všetky podmienky cestovného poistenia, aby si náhodou nezostal prekvapený. Zaberie to síce nejaký čas, ale stojí to za to.

Ako sme to vyriešili? Máš viacero možností. V ponuke je aj zahraničné cestovné poistenie od Safety Wings, ktoré vytvorili nomádi pre nomádov, ako píšu na svojej stránke. Špecializuje sa priamo na ľudí ako sme my – tí, ktorí často cestujú a menia svoje bydlisko. Silno sme uvažovali nad touto možnosťou, ale nakoniec sme sa rozhodli inak.

Výber nakoniec padol na klasické komerčné „krátkodobé“ cestovné poistenie od spoločnosti Allianz, ktorá má v našich očiach najlepšiu úroveň podmienok a krytia. Má to však jednu dosť zásadnú nevýhodu a tou je – cena. Poistenie sme zatiaľ uzatvorili len na dva mesiace. Cena poistenia s krytím zdravotnej starostlivosti a záchrannej činnosti stojí približne 3,10 € / osoba / deň.

Ešte doplníme, že čo sa týka priamo Allianz a krátkodobého poistenia, tak pri výbere cestovného poistenia sme si aj my mysleli, že ak si vyberieš možnosť „Okrem USA a Kanady“ budeš mať poistenie lacnejšie. To však v skutočnosti nie je pravda. Cena poistenia pre celý svet a výnimku USA a Kanady je rovnaká. Toto však neplatí pri dlhodobom poistení na 6 až 12 mesiacov.

TIP: Pri poistení od Allianz dostávate automaticky 5% zľavu z poistenia. Poistite sa najprv len na 1 deň. a po uzatvorení zmluvy vám Allianz daruje zľavový kód na ďalšie poistenie vo výške 15%. Tento zľavový kód využite na zvyšnú časť cesty a ušetríte pekných pár eur navyše.

porovnanie poistenia allianz
Ako vidíte cena pre celý svet a okrem USA a Kanady je pre krátkodobé poistenie identická.

Cestovné podmienky, vstup do krajiny

Pred cestou sa ako prvé vždy zaregistrujeme na webe ministerstva zahraničných vecí, aby sme v prípade potreby boli informovaní o možných prekážkach. V dnešnej dobe je veľmi náročne sledovať všetky možné podmienky a náležitosti pred vstupom do zahraničných krajín. Keďže sme leteli cez Taliansko, museli sme vyplniť dPLF formulár. Pred vstupom do Španielska – aj keď išlo len o tranzit, museli sme mať vyplnený Spain Health form. Ako posledné bolo potrebné tiež vyplniť Panama Health Affidavit formulár. Po úspešnom vyplnení web vygeneruje QR kód, ktorý nám kontrolovali na letisku v Panama city.

Podmienky vstupov do jednotlivých krajín sa vždy líšia podľa toho či si plne zaočkovaná osoba alebo nie. Nakoľko sme zaočkovaní, cestovanie bolo rozhodne jednoduchšie. Po Európe sme sa presúvali v podstate bez obmedzení, a pri vstupe do Panamy sme nemuseli absolvovať karanténu. Pre nás stačil 72 hodinový AG test, ktorý sme si urobili ešte na Slovensku. Ďalej je dobré mať Green Pass v mobile, kde máš svoj záznam o očkovaní. Momentálne už nie je potrebný ani test pre očkované osoby pri vstupe do Panamy (september 2021).

dva batohy rady pred cestou letenky a poistenie
Takto nejako vyzerá verejná doprava na ostrovoch Bocas del Toro

Ďalšie potrebné veci…

Možno to poznáš aj ty. Ako sa rozlúčiť s bytom, s rodinou, s kamarátmi? A vôbec, prečo to nazývať lúčenie? Teda, či to vôbec v tomto prípade, keď nevieš kedy prídeš, možno nazvať lúčením. Jasné, bude kopec sĺz. Aj litre alkoholu s kamošmi. Budeš pozerať na svoj byt, a aj keď ho náhodou nemáš rád, zrazu budeš. Uvedomíš si, že pri takej dlhej ceste je zvláštna hlavne táto „nevedomosť“.

Keď proste nevieš kedy sa vrátiš, čo bude s bytom, čo bude s tebou… 4 roky sme náš bytík prenajímali. Potom sme si ho prerobili sami tak, že sme si ho veľmi obľúbili. Dali sme ho pred cestou niekomu inému? Nie. Nevieme, kedy sa vrátime. Nevieme, či ho náhodou nebudeme o chvíľu potrebovať. Všetko nechávame plynúť a všetko sa vyrieši samé.

Pre istotu sme ale vybavili splnomocnenie rodičom. Keby je potrebné spraviť nejaké úkony ohľadom bytu, pošty, či rôzne vybavovačky… Radšej, nech sme si istí. Ak podobné veci riešiš aj ty, tak odporúčame vytlačiť si jednoduché splnomocnenie, podpísať sa, dať ho overiť na Mestskom úrade a pre istotu sa takto poistiť. Splnomocnenec bude môcť vybaviť náležitosti, ktoré sa vyskytnú kým budeš preč, za teba.

dva batohy rady pred cestou letenky a poistenie
stará časť mesta Panam city – Panama Viejo

Očkovanie a lieky

Chvíľu pred odchodom sme zistili, že sa do Panamy a celkovo Strednej Ameriky odporúča očkovanie proti žltej zimnici. Keďže sme ho už nestíhali (odporúča sa zaočkovať cca mesiac pred odchodom), uspokojili sme sa s tým, že nepôjdeme do oblastí, kde sa žltá zimnica výrazne vyskytuje. V niektorých častiach Panamy sa vyskytuje bohužiaľ aj malária. Je však už na tebe, či si antimalariká necháš predpísať a budeš ich počas svojho pobytu užívať. To sa netýka len cestovania do Panamy. Starostlivo sme si skúmali oblasti, v ktorých sme predpokladali náš pobyt. Uistili sme sa, do ktorých oblastí môžeme, a naopak do ktorých sa kvôli nákaze neodporúča ísť. So sebou teda máme len repelent 🙂

Čo sa týka liekov, zbalili sme si jedny širokospektrálne antibiotiká, ktorým sa, dúfam vyhneme. Klasické analgetiká, ktoré sa bežne vyskytujú doma, a zopár vitamínov. Odporúčame samozrejme pribaliť aj lieky proti cestovateľskej hnačke, respektíve žalúdočným problémom. 

dva batohy rady pred cestou letenky a poistenie
opustená pláž Wizard Beach na ktorej sa môžete stať obeťou morských pirátov

A na záver tieto rady od našich čitateľov

Od Alexandry sme sa dozvedeli, že na Slovensku je vraj možnosť poistiť sa do zahraničia aj na neobmedzený počet dní, bez potreby návratu domov na Slovensko po 90 dňoch. Tieto podmienky je však potrebné si dohodnúť osobitne priamo na pobočkách poisťovní. Rátajte však s vysokou cenou za poistenie.

Ivan nás obohatil informáciou o tom, že pri odchode zo Slovenska je možnosť odhlásiť sa úplne zo zdravotnej poisťovne a teda neplatiť poistenie na Slovensku. Takto dokážeš ušetriť celkom slušné peniaze. My ako živnostníci však túto možnosť využiť nemôžeme, no tebe táto možnosť môže pomôcť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Prečítaj si aj tieto články

Magicbus je unikátne ubytovanie v srdci Liptova. Zaži slovenské Into the Wild

Prečítať

Pôrod v zahraničí – prečo sme sa tak rozhodli, čo treba vybaviť, koľko sa platí

Prečítať

Život na vidieku – prečo sme prekopali život od základov

Prečítať

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

Kategórie článkov