Sardínia – ako ju zvládnuť lowcostovo a nezblázniť sa pri tom
,

Sardínia – ako ju zvládnuť lowcostovo a nezblázniť sa pri tom

Sardínia – idylka, katalóg cestovky, gýč, tyrkys, ľudia. Pri kúpe letenky sme nečakali od tohto miesta veľa, chceli sme sa konečne okúpať. Bez toho, aby nás strhol current, bez toho, aby prišiel studený front zo severu, alebo aby pršalo.

Toto sú totiž bežné veci, ktoré sa nám na všetkých cestách dejú. A toto leto, keď sme mali už plné zuby všetkého toho trpezlivého sedenia doma, sme sa rozhodli, že ideme. Že aj tento ostrov dáme zas len s batohmi, stoj čo stoj.

Sem-tam sa v nás prebudí aj dobrý duch plný sociálneho nadšenia. Ten však často – nebudeme si klamať –  vyprchá v priebehu pár dní. Teraz sme sa ale rozhodli, že s nami na Sardíniu niekoho vezmeme. Za prvé, áno, je to tu drahé a chceli sme si deliť výdavky, a za druhé, počas prvých dvoch vĺn nám aj chýbal sociálny kontakt. Nakoniec s nami išli dvaja odvážlivci, spolu s ktorými sme zažili peklo na Zemi. Doslova.

Doklady a náležitosti pre vstup do Talianska

Pred príchodom na Sardíniu a celkovo do Talianska bolo nutné vyplniť dPLF formulár. Pokiaľ cestujete ako skupina, stačí vyplniť jedno tlačivo pre všetkých cestujúcich. Vstupenkou do krajiny bez testu bolo očkovanie, kto ho nemá, postačujúci bol aj 48 hod AG test. SlovakLines pridal ako jediný autobusové spoje, ktoré idú na letisko Schwechat aj skoro ráno – lístok vás bude stáť 7,90 € / jednosmerne.

Všetky náležitosti si pred vstupom do lietadla letecká spoločnosť riadne odkontrolovala. Tieto podmienky boli platné v čase našej cesty – vždy si riadne skontrolujte podmienky vstupu do krajiny na stránkach Ministerstva zahraničných vecí a na stránkach konkrétnej leteckej spoločnosti.

sardínia dva batohy cestovanie lowcost

TIP: Miestenky do lietadla si dopredu nekupujeme. Takmer vždy sa nám stáva, že lietadlo nie je úplne plné a potom ako pilot zahlási „boarding completed“ si jednoducho presadneme k sebe. Samozrejme, iba ak je to možné a nikoho to neobmedzuje alebo neobťažuje. Cabin crew s tým nikdy nemá problém.

sardínia dva batohy cestovanie lowcost

Príchod na Sardíniu a neskutočné teploty

Pripravte sa bežne v lete na 38 stupňov. A žiadny strom. Žiadna zeleň. Tú sme si užili len v Cagliari – prvý deň v meste, do ktorého sme prileteli. Spiatočná letenka na južnú časť Sardínie, do mesta Cagliari, nás stála v akcii spoločnosti RyanAir 25 € / osoba – v cene ako vždy len malý ruksak, ktorý je na takéto krátke výlety úplne postačujúci. Cenovo bola počas najväčšieho boomu letnej sezóny nadpriemerne výhodná letenka. Nadšenie z mesta sa však striedalo s kopcom smetí, na ktoré pri potulkách týmto mestom narazíte bežne.

sardínia dva batohy cestovanie lowcost

Celý čas sme rozmýšľali, že kto je špinavší národ. Na Slovensku sa nachádza množstvo smetí taktiež, nie sú však priamo v intraviláne obcí. Skôr sú mimo mesta, v prírode, pri riekach… Ale tu boli smeti aj priamo v meste. Trávnaté plochy boli často zasypané odpadkami. Samozrejme, gro mesta si vážia. Starajú sa o to, všetko je upravené, málokedy nájdete špinu.

Čo je však bežné vo veľkých mestách a zažili sme to naozaj všade, či už v Barcelone, v Madride, alebo v Ríme… Je pach moču. Ten je súčasťou každého väčšieho mesta a to aj kvôli tomu, že proste, verejné záchody tu akoby ani neexistovali.

sardínia dva batohy cestovanie lowcost

V Cagliari sme si po pár kilometroch v nohách našli autobusovú stanicu a vybrali sa smerom na naše ubytovanie, ktoré bolo asi hodinu cesty busom. Bývali sme totiž v dedinke Solanas, priamo na pláži. Naša autobusová stanica bola veľmi prehľadná, riadne označená. Na tejto stanici si kúpite lístok v termináli, kde si zvolíte smer svojej cesty. Náš hodinový lístok stál 3,70€.

A toto bolo to, čo nás neskôr zmiatlo. Zapamätajte si to, že tu sa kupuje lístok v „biletárii“. Neskôr vám to pripomenieme 😀

sardínia dva batohy cestovanie lowcost

Príchod do dedinky Solanas

Ísť busom po Sardínii je sen. Všade sú strmé zákruty, stúpania aj nadmerne strmé klesania. Každú chvíľu zahliadnete nádherný výhľad na more alebo nejakú vyhliadku, kde práve parkuje zaľúbená dvojica. Paradox je, že toto sme mohli byť aj my. Ale prišlo nám nezmyselné, dať za auto na 5 dní viac ako 450 €. A to sme ešte nerátali do nákladov benzín, ktorý v čase našej návštevy stál 1,89€, a plnohodnotné poistenie. Požičanie auta na Sardínii je minimálne počas letnej sezóny naozaj drahá záležitosť.

sardínia dva batohy cestovanie lowcost

Investovali sme radšej do ubytovania, resp. do lokality nášho ubytovania. Náš domček sme mali naozaj iba pár metrov od mora, za skvelú cenu. Dom mal všetko čo sme potrebovali, nechýbala ani plne vybavená kuchyňa či terasa, a balkón so stoličkami. Dokonca sme si zadarmo mohli požičať aj bicykle či plážové vybavenie ako slneční, stoličku či deky. Všetky fotky ubytka sú v fotogalérii na konci článku. Ubytovával nás Luca, link na Airbnb je tu.

sardínia dva batohy cestovanie lowcost

Tým, že sme dorazili neskôr, sme sa chceli po celom dni aspoň dobre najesť… Samozrejme, v našej dedinke bola jedna pizzéria a jedna reštika, obe zavreté kvôli sieste. Išli sme teda na ubytko hladní jak psi. Vybalili sme sa, a chalani vybehli na bicykloch do najbližšieho (jediného) obchodu.

Obchod je silné slovo, skôr išlo o mini market v dome starej babičky, ktorá mala na všetkom 100% prirážku. Za pár bežných vecí sme tam nechali 55€, a začali sme sa tešiť keď skočíme do normálne obchodu, pretože v tomto bol výber značne obmedzený, až nijaký.

sardínia dva batohy cestovanie lowcost

Po ostrove sme chodili busom

Autobus nás vyšiel lacnejšie než auto, to je fakt. Prvý krát, čo sme si však išli nakúpiť do marketu a cestovali ním, nás však vyšiel pekne draho. Totiž, autobusy nezastavujú tam, kde potrebujete. A dokonca sa v nich nedajú kúpiť ani lístky. Rátali sme s tým, že si ich kúpime v biletárii ako v Cagliari. Následne sme mysleli, že si lístok kúpime u vodiča, ale nie, nedalo sa. Vodič nás do autobusu nevpustil, iba rýchlo utrúsil „aplikatioooon“, zavrel dvere a odfrčal preč. Pátrali sme a našli sme, lístky si musíte kupovať cez špeci appku – DropTicket.

sardínia dva batohy cestovanie lowcost

V nej si musíte kúpiť lístky vždy pred nástupom do busu, „validnúť“ ich, a ukázať šoférovi v aplikácii. Čo sa týka výstupu z busu, šofér vám zastaví, len keď sa postavíte zo sedadla už ideálne s predstihom pár minút dopredu, a stlačíte tlačidlo STOP.

sardínia dva batohy cestovanie lowcost

Nestojí totiž na každej zastávke, My sme takto sami so sebou vybabrali po ceste domov, ako sme išli s nákupom z mestečka Vilassimius. Nevyložil nás a stláčanie STOPky po zástavke bolo úplne zbytočné. No a keď nás vyložil 6 km ďalej, a my sme zistili, že ďalší bus nám ide až o tri hodiny, taxíky boli ďaleko v Cagliari a nechceli pre nás nechceli prísť, rozhodli sme sa ako správni Slováci „osláviť“ to na miestnej pláži.

sardínia dva batohy cestovanie lowcost

Pláže na juhovýchode Sardínie

Sardínia je prezývaná ako Karibik Európy. Miestami je more až gýčové, lebo takúto tyrkysovú vodu neuvidíte ani v Karibiku. Do toho naozaj kopec ľudí, hukot detí… No pre nás už len tieto dve veci stačia ako podnet na to, aby sme si našli svoje vlastné miestočko.

sardínia dva batohy cestovanie lowcost

Dva dni sme chodili na skaly za pláž, kde sme bývali. Dalo sa tu super zaplávať, zaskákať do vody či potápať. Solanas beach, na ktorej sme bývali je tiež známa, dlhá je jeden kilometer, ale naozaj stojí za to. Voda je menej vhodná pre deti, keďže tu nemáte pol metrovú hĺbku 100 metrov, ako je to bežné v Taliansku. Občas sa tu objavia väčšine vlnky, v ktorých sa dá dobre vyblázniť. Čistunké more, biely jemný piesok, presne ako z fotiek nejakej cestovnej kancelárie.

sardínia dva batohy cestovanie lowcost

Vybrali sme sa objavovať aj iné pláže ako napríklad pláž Spiaggia di Porto Giunco neďaleko mestečka Vilassimius. Išli sme sem s cieľom užiť si len more, vlny, stavať pieskové hrady, a to vyšlo. Vo Vilassimiuse sme však zažili jeden z najkultúrnejších šokov 😀 Na jednej z najznámejších pláží ostrova sme videli toľko ľudí, ako nikde inde.

sardínia dva batohy cestovanie lowcost

Po troch kilometroch pešo cez Villasimius sme sa však rozhodli, že sa okúpeme, aj keby sme mali byť oblečení. Je to typická talianska pláž, 50 metrov a stále máte vodu po kolená. Za nás nič moc, ale každý si na tomto ostrove príde na svoje. My sme to svoje našli a stačilo nám. Dve hodinky sme si tu popíjali pivko a opaľovali sa, a potom sme sa vybrali naspäť do Solanas.

Inak mestečko Villasimius je také menšie centrum juhovýchodného cípu Sardínie. Pokiaľ vyhľadávate trošku viac turistického ruchu a nočného života, ubytujte sa tu i keď ceny môžu byť o dosť vyššie.

sardínia dva batohy cestovanie lowcost

Zhrnutie a rozpočet – koľko nás stála Sardínia počas letnej sezóny

Sardínia je ideálna dovolenková destinácia, ktorej cieľom je kúpanie sa a oddychovanie pri mori, ktoré je naozaj čisté a príjemne teplé. Zažijete tu pravé Taliansko. Ceny sú tu pomerne vysoké, o to viac počas letnej sezóny. No i tak je možné si ostrov plnohodnotne užiť lowcost.

sardínia dva batohy cestovanie lowcost

Určite vás zaujíma koľko nás to celkovo vyšlo. Odpoveď je tu:

  • autobus VIE / BA a BA / VIE od SlovakLines: 7,90 € (2x)
  • spiatočná letenka Viedeň – Sardínia (mesto Cagliari) – RyanAir: 24,99 €
  • domček na pláži v dedinke Solanas: 155 € / osoba / 5 nocí
  • 1 noc v Cagliari v hoteli 3* s raňajkami: 33 €
  • autobusové výdavky, na prepravu po ostrove: 25 € / osoba
  • potraviny, jedlo, pitie, drinky a iné drobné výdavky: individuálne, ale cca. 80 € / osoba

Celkové náklady: 253 €

Pripočítaním ostatných nákladov ako je strava, pitie, drinky a iné drobnosti, ktoré si každý z nás na dovolenke dopraje individuálne sa dostaneme na celkovú sumu približne 330 € / osoba. Spolu teda dokopy na osobu kompletná cena nášho výletu  po Sardínii od odchodu z domu až po príchod na Slovensko. Za túto cenu by ste na Slovensku navštívili pravdepodobne Tatry na víkend.

sardínia dva batohy cestovanie lowcost

V prípade akýchkoľvek otázok, ak plánujete navštíviť tento ostrov, nám samozrejme neváhajte napísať. Už ste veľmi blízko k fotkám, takže šup, všetky nájdete dolu.

Kompletná fotogaléria

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Prečítaj si aj tieto články

Magicbus je unikátne ubytovanie v srdci Liptova. Zaži slovenské Into the Wild

Prečítať

Miláno s batohom alebo ako stihnúť všetko podstatné do 2 dní

Prečítať

Súľovské skaly – ideálny výlet na jeseň a čomu sa vyhnúť pri návšteve

Prečítať

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

Kategórie článkov