Súľovské skaly sme navštívili ešte minulý týždeň. Chýbal nám opäť výlet, a povedali sme si, že by bolo fajn dať si prvú kávičku ako 24-ročná mimo mesto 😀 Zároveň je to taká naša tradícia, že sa snažíme byť na naše sviatky vždy niekde. Teplá jeseň nás lákala každý deň niečo podniknúť… a dlho sme veru neváhali.
Rozhodnutie kam na výlet prišlo zo dňa na deň a bol to fajn spontánny nápad na zaujímavú turistiku. Súľov je celkom populárne miesto na rekreáciu, my sme túto oblasť doteraz nenavštívili. Rozhodovali sme sa medzi našim milovaným Kľakom a Rajcom ako takým, alebo spomínanými skalami. Vyhralo to, že sme na Súľovských skalách ešte neboli.
Ako sa dostať na Súľovské skaly
Súľov sa nachádza v Bytčianskom okrese (Žilinský kraj). Autom sme sa tam zo Serede dostali za hodinku a pol. Parkli na parkovisku (zaparkujete tu za 3€ na celý deň alebo 1€ ba hodinu) a už aj sa štverali hore. Náučný chodník ktorého súčasťou je aj hrad aj mnoho skál s výhľadmi je priechodný oboma smermi, my sme išli po zelenej z parkoviska a tou istou cestou sme sa aj vracali po zotmení (boli sme si istejší, lebo sme cestu už poznali).
Krásna je že vraj časť keď idete cez lúku pod hradom (túto časť odporúčame ako záverečnú). Lúky pod Súľovskými skalami sú naozaj obrovské a v lete plné kvetov. Na jeseň zvrchu uvidíte všetky možné farby, v zime je pohľad o čosi pochmúrnejší, ale má svoje čaro tiež. Je síce trochu tma a v tejto časti Slovenska aj pekná zima, avšak vnútri vás zahreje pohľad na zasnežené vrcholky stromov. V jesennom a zimnom samozrejme odporúčame zbaliť aj čajík do termosky, pretože tu bývajú naozajstné zimy.
Výstup na Súľovský hrad
Ak budete na Súľovských, nenechajte si ujsť hrad. Určite sa vyberte cestou, ktorá ho zahŕňa. Berte to ako takú preliezku pre dospelých. Väčšina zaujímavostí a vyhliadok sa nachádza na zelenej trase medzi parkoviskom a hradom a ich postupné odkrývanie spríjemňuje samotný výstup, ktorý je miestam náročnejší. Na hrade si však dajte čas na kochanie sa všetkou tou nádherou. Vystúpte až na najvyššiu časť, kde je príjemná plošinka na pauzu a desiatu. Nemôžete sa však báť výšok.
Čím ďalej však pôjdete, tým viac skál a zaujímavostí objavíte. Dá sa spraviť fajn 8 hodinkový okruh po celej trase. Ten plánujeme niekedy v lete, možno aj s pár dňovou prespávačkou. Naša trasa končila na hrade, nakoľko sme si tu chceli počkať na západ slnka s čajom, kávou a lepeňáčikom. Ľudí bolo dosť aj vo štvrtok, ale ako sa blížila tma, všetci zišli a zostali sme tam len my. Zvrchu hradu vidíte krásne lúky, stáda oviec a skaliská v diaľke. Zbadáte aj Kľak a kto sa vyzná, bude vedieť pomenovať aj ďalšie kopce.
Cez víkend sa pripravte na návaly ľudí
Bohužiaľ, sú známe prípady kedy sa tvorili rady na jednotlivých skalách. Niečo ako pri Jánošíkových dierach na všetkých tých fotkách v turistických skupinách na Facebooku. Hlavne cez víkend môžete očakávať rodiny s deťmi, ale aj skupinky turistov zo zahraničia. Parkoviská budú plné a miesta obsadené aj na ceste. Hneď dolu si poviete, či vôbec stojí za to sa hore vyštverať. Odporúčame ísť cez týždeň ak budete môcť. Väčšina ľudí sa tam pofotí a lezie dolu. Na večer zvyknú prísť fotografi, ktorí lovia západ slnka. Čím ďalej však pôjdete, tým menej ľudí bude na skalách. Je ich tam naozaj dosť a možností na prebádanie je veľa.
Aby sme to na záver zhrnuli tak za nás je to jednoznačne skvelý výlet stvorený na jesenné počasie, ak budete mať možnosť vyhnúť sa víkendu alebo sviatkom tak neváhajte. Súľov má svoje čaro nielen na jeseň, ale počas každého ročného obdobia.