Najkrajšie vodopády sveta podľa slovenských dobrodruhov

Najkrajšie vodopády sveta podľa slovenských dobrodruhov + anketa

Ktorý je najkrajší vodopád na svete? Týchto 5 najkrajších vodopádov pre teba vybrali slovenskí cestovatelia a dobrodruhovia.

Najkrajšie vodopády sveta podľa Slovákov

Dostali sme nápad napísať článok, do ktorého zapojíme podľa nás najlepších slovenských cestovateľov. Poznáme z internetu viacerých, poznáš ich aj ty, poznajú ich všetci. No pravdu povediac, nepáčia sa nám počiny každého z nich. Nie sme stotožnení s tým, ako a čo píšu, čo prezentujú, ako sa niekedy správajú k ľuďom, ako cestujú alebo čo ponúkajú. Ale to je úplne logické, nie každý pasuje každému, nie všetci si sadnú, a nie všetci budeme kamarátmi. Samozrejme osobne nemáme proti nikomu nič, ale zas…nebolo až také ťažké vybrať si koho oslovíme. 😀

Predtým, než sme sa rozhodli založiť tento blog, sme so zatajeným dychom sledovali počiny viacerých dobrodruhov. Vždy sme chceli písať a behať po svete tak, ako oni. No boli sme na to ešte moc maličkí 🙂 Počas piatich rokov čo cestujeme, sme však naberali skúsenosti, aj čo-to vyskúšali. Minulý rok sme sa konečne odhodlali, založili dva Batohy, a nasadli na náš doteraz najzaujímavejší let. 

Počas piatich  rokov sme na sebe makali, dovoľujeme si povedať, ako si netrúfne každý. Vyšli sme veľakrát zo svojej komfortnej zóny, snažili sa, učili sa, robili chyby, aj ich naprávali. Študovali, pracovali, brigádovali, a venovali sa našim záujmom, ktorých je nekonečne veľa. Sledovali sme, čo robia ostatní, ako to robia, učili a inšpirovali sme sa od najlepších. Vedeli sme, že raz sa do toho pustíme naplno aj my a „pridáme do jedla svoje vlastné ingrediencie“. Mali sme aj viacero prekážok, o ktorých sa možno rozpíšeme inokedy…

Podľa čoho sme teda vyberali ľudí na túto „spoluprácu“? Všetkých sledujeme už dlhšie a podmienka bola veľmi jednoduchá – vybrali sme na základe toho s kým by sme si vedeli predstaviť celý večer na pive. Trochu si ponadávať, posťažovať sa, trochu porovnať zážitky, trochu sa inšpirovať. Proste vieme, že by sme si s týmito ľuďmi mali čo povedať, a nenastalo by po minúte také to trápne ticho.

Vybrali sme:

  1. Peťa Kincela z Cestuj po svete
  2. Tomáša Sobotu známeho ako Backpacker Tomas
  3. Peťu a Tomáša Kubušových aka Street Food Hunters
  4. Aďu a Laca z Pobaľ sa ideme
  5. a poslední, ktorí prezradia ich obľúbený vodopád sme My, dva Batohy 🙂

Na všetkých sú postupne odkazy v texte, ak by sa vám žiadalo zistiť viac informácií o týchto zaujímavých ľuďoch. Na konci článku je aj anketa, v ktorej ťa poprosíme o odovzdanie tvojho hlasu. Poďme na to…

Peter Kincel z Cestuj po svete

„Budete písať článok, do ktorého vám prispeje aj Peťo Kincel.“ Šibe? Toto keby nám niekto povie rok dozadu, neuveríme. A dnes sme tu, natešení, že jeden z nám najbližších cestovateľov nám s radosťou poslal fotografie zamrznutých kanadských vodopádov a my si ich dávame do článku. Ak Peťa nepoznáš, je na čase to napraviť.

Každý deň ťa čaká na FB najmenej jeden príspevok, ktorý píše z kanadského Calgary. Nadáva pritom, lebo na lyžiach zas trafil ráno náhodou strom, do toho sa teší, že mu na balkóne zamrzli slíže, následne zinkasuje kvalitnú dávku hejtu za svoje názory, a príspevky píše s dávkou pravého slove(a)nského humoru. S priateľkou Chen žijú spolu v Kanade, kde Peťo nedávno získal pracovné víza. Proste ľudia, s ktorými by ti nevadilo vypiť aspoň dva rumy a prespať v kanadskej divočine. Možno raz? Peťov výber je

Panther falls v Kanade

vodopad-panther-falls

„Nachádzajú sa približne v polovici 230 km dlhej cesty s názvom Icefields Parkway v kanadských horách. Síce je relatívne ľahko dostupný (ak je v zime k nemu vyšlapaná cestička snehom) a od cesty len 20 minút chôdze, ale veľa ľudí o ňom nevie, o čom svedčí len pár hodnotení na Google Maps a ani na Instagrame zrovna rebríčky v popularite nevyhráva. A to je dobre, lebo ho môžete mať v zime aj v lete len pre seba. Špeciálne ho odporúčam navštíviť v zime – cítili sme sa tu ako v nejakom malom rozprávkovom zamrznutom zámku.

Pekný je aj v lete, ale v zime sa môžete vyštverať do jaskyne priamo za vodopád a vyzerá to úžasne (hlavne si nezabudnite na nohy obuť mačky, aby ste si nerozbili hubu na tom šmykľavom ľade). Kto má rád vodopády, tak mu celkovo návštevu národných parkov Banff a Jasper v Kanade (ktoré spája spomínaná cesta Icefields Parkway) silno odporúčam,“ opísal vodopády Peťo.

Tomáš Sobota – Backpacker Tomas

Tomáš je podľa nás fakt ťažko prekonateľný týpek, čo sa týka cestovania. Už od začiatku sme vedeli, že to nie je len ďalší bloger, ktorý sa vyberie na Bali a natočí si tam luxusné ubytko. Už podľa toho, že sa všade trepe len s batohom (tak ako my 😀 ) ľudia vytušia, že je dobrodruh srdcom aj dušou. Nerobí mu problém prespať na letisku na zemi, v stane uprostred veterných Faerských ostrovov, ani v hocijakom domčeku v Čile, kde by väčšina Slovákov prespala len veľmi ťažko 😀 Tomáš sa dokonca vyštveral na vrch Aconcagua v Argentíne, ktorý je vysoký 6 962 m.

Iguazu vodopády

vodopad-igazu-falls

„Iguazu je najväčší systém vodopádov na svete medzi Argentínou a Brazíliou. Má viac ako 275 vodopádov počas dažďových dní. Najväčší vodopád Diablovo hrdlo je 150 metrov dlhý a voda padá dolu až 80 metrov. Voda sa tu v prepade dlhom asi 2,7 km rúti cez okraj lávovej plošiny aj do hĺbky asi 70 metrov.
Argentínska strana má krajšie vodopády, za to brazílska strana je s vodopádmi až na priamy dotyk. Taktiež sa tu nachádza množstvo exotických zvierat, ktoré je možné zahliadnuť a sledovať tu, ako napríklad vták Tukan Taka, či nebojácne motýle, ktoré sa radi odfotia,“ napísal nám Tomáš.

Street Food Hunters

Kto by nepoznal stránku Street Food Hunters, ktorá vždy rozkýva chuťové poháriky nejedného z nás príspevkami na FB. Petra a Tomáš milujú cestovať za jedlom a obľubujú, keď sa ocitnú v spleti krivoľakých uličiek a objavujú stánky s dokonalým a typickým jedlom. Jeden z ich najobľúbenejších streetfoodov je z Thajska, a práve odtiaľ je aj ich najobľúbenejší vodopád.

Vodopád na rieke Mae Sa

vodopad-mae-sa

„Tento vodopád sa nachádza v severnom Thajsku a leží na rieke Mae Sa. Človek sa k nemu dostane iba keď sa vydá na trek v okolí mesta Chiang Mai. V jeho okolí sme v lese strávili už niekoľko dní a hoci je tých vodopádov v okolí veľa, tento má svoju mágiu vďaka tomu, že keď zasvieti slnko, tak sa rozohrá krásna hra farieb, svetla, tieňov a k tomu hlas padajúcej vody. Keď človek kráča v tropickom vlhku a teple niekoľko kilometrov, dostane sa k vodopádu a následne sa môže hodiť do jazierka pod ním. Nie je veľký, no nemusí byť na to, aby zanechal veľkú stopu,“ dodal Tomáš.

Aďa a Laco z Pobaľ sa ideme

S párom z OZ Pobaľ sa ideme sme si zase podobní kvôli tomu, že všetci štyria zarobené peniaze neinvestujeme do materiálnych vecí, ale do cestovania. Aj keď to vlastne asi robia aj ľudia spomenutí vyššie 🙂 Aktívne začali cestovať v roku 2015 a za čo ich obdivujeme je ich naplánovaná 3 ročná cesta na bicykloch po naozaj veľkej časti sveta. Cestovali však „iba“ rok, ale za ten čas stihli prejsť Kolumbiu, celé Mexiko a USA, spolu viac než 16 500 kilometrov. Bohužiaľ aj im Covid-19 prekazil a úplne zmenil plány, ktoré mali. Zamilovali si však Island a odtiaľ je aj ich výber:

Island a vodopád Seljalandsfoss

vodopad-seljalandsfoss

„Jednoznačne najkrajší vodopád ktorý sme videli bol na na Islande – Seljalandsfoss. Bola to naša prvá zastávka na Islande. Pri tomto vodopáde sme predýchavali situáciu, ktorá sa nám stala pri požičiavaní auta. Po prílete na Island a vyzdvihnutí auta na letisku sme si mysleli, že budeme trčať týždeň na letisku, nakoľko nám v požičovni nechceli uznať kreditnú kartu.

Nakoniec sme našli požičovňu kde ju nepotrebovali, avšak mali len maličký Peugeot 208. Inak sme v ňom spali celý týždeň. A vôbec nám to nevadilo, lebo tá príroda tam nás dostala a naplno sme si to užili. Dokonca sme Island navštívili už 2 krát a veríme, že ešte pár krát ho navštívime. Po navštívených 45 krajinách sveta môžeme zhodnotiť, že Island je pre nás krajinou s najkrajšími vodopádmi na svete,“ opísali svoj zážitok Aďka s Lacom.

A na záver náš najobľúbenejší vodopád…

No, a nás už zrejme poznáte, ak ste sa ocitli v tomto článku. Ak nie, trošku o našich životoch sme priblížili v úvode, alebo v sekcii Spoznaj nás Náš najobľúbenejší vodopád je veľmi ťažké určiť – ako tomu bolo aj pre ostatných. V mnohých tropických vodopádoch sme sa kúpali, najprv sme premýšľali o Malajzii. K viacerým sme sa aj vyštverali do hôr, ale keby máme vybrať naozaj len jeden, tak vyberieme:

Vodopád Virje

vodopady-virje-dvabatohy

A to práve kvôli tomu, že je naozaj dostupný, pretože nie je pre Slovákov ani tak ďaleko. V lete 2020 sme Slovinsko navštívili aj my. Adel ho obkukla už pár rokov dozadu, a vždy sme vedeli, že sa tam raz vyberieme spolu. Ak by ťa zaujímalo Slovinsko napríklad na toto leto, v tomto článku nájdete všetky podrobnosti o itinerári a ako si naplánovať výlet, kde si pozriete aj tento vodopád.

Teplota vody je okolo 5 stupňov, okúpať sa dá. Do vody si môžete aj zaskákať z dosť veľkej výšky. Lagúny majú krásnu tyrkysovú až zelenú meniacu sa farbu a ak chytíte dobrý čas, budete tu sami.

Ktorý vodopád sa vám páčil najviac? Nezabudnite odovzdať svoj hlas v ANKETE.

Anketa

[button link=“https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd5HMsksymhV_3ulFbHOsmD010hRrvdMjl1YOeFvGJ0H5FKOg/viewanalytics“ type=“icon“ color=“silver“ newwindow=“yes“] Zobraziť výsledky[/button]

Kompletná fotogaléria

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Prečítaj si aj tieto články

Magicbus je unikátne ubytovanie v srdci Liptova. Zaži slovenské Into the Wild

Prečítať

Pôrod v zahraničí – prečo sme sa tak rozhodli, čo treba vybaviť, koľko sa platí

Prečítať

Život na vidieku – prečo sme prekopali život od základov

Prečítať

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

Kategórie článkov