dva-batohy-10-tipov-na-dalsie-dobrodruzstvo

10 užitočných tipov na tvoje ďalšie dobrodružstvo

Podelíme sa s tebou o pár jednoduchých tipov a rád, na ktoré netreba zabudnúť predtým ako zbalíš batoh a vyrazíš za novým dobrodružstvom.

Cestovanie – nehľadiac na aktuálny problém s koronavírusom – je v dnešnej dobe naozaj jednoduchá a veľmi dostupná záležitosť. Avšak naučiť sa cestovať výhodne, už tak úplne jednoduché nie je. Aj tu platí zlaté pravidlo – čím viac ciest absolvuješ, tým viac hodnotných poznatkov nadobudneš.

Rozhodli sme sa, že sa teda podelíme s tebou o pár jednoduchých tipov, ktorými si môžeš uľahčiť cestovanie, ušetriť pár eur, dbať na svoje zdravie a minimalizovať problémy na cestách. A ty budeš môcť ušetrené peniaze minúť na ďalšie cestovanie – áno tak nejak to funguje aj u nás 🙂

Tu je 10 jednoduchých tipov…

1. Zaobstaraj si ruksak

My máme batohy objemovo do 30 litrov. Také, ktoré aspoň približne spĺňajú podmienky ako príručná batožina pri nízko-nákladových spoločnostiach. I keď pravdu povediac, náš bol vždy o niečo väčší ako boli predpísané podmienky. Pokiaľ batoh nemáš tak naprataný, že zips by mohol niekoho prizabiť, je to v úplne v poriadku. Takmer všetky naše lety sme takto absolvovali a nikdy sme nemali problém. Ak si nie si istý, riešením je aj pár vecí na seba z batohu obliecť pred kontrolou. 🙂 Nebudeš musieť platiť peniaze za dodatočnú batožinu, ktorej cena býva väčšinou drahšia ako samotná letenka. My sme takto absolvovali 90% našich ciest. Na krátke výlety ti úplne postačí malý batoh.

2. Zbieraj zľavy a sleduj akcie

Využívaj vernostné zľavy a akcie na ubytovanie cez AirBnb. Pomocou Hotels.com sa dajú zbierať noci zadarmo, za každý 10 nocí máš jednu zadarmo. Ak si ešte necestoval cez Airbnb, stačí sa registrovať cez náš odkaz a môžeš využiť zľavu na ďalší výlet až do výšky 50 €. Následne môžeš zľavu posunúť ďalej – kamarátom. Odmenení budeme všetci.

dvabatohy-10-tipov-kualalumpur
Naša noc zadarmo v Kuala Lumpur

3. Polovica oblečenia

Presne toľko budeš potrebovať z toho čo si myslíš, že si budeš musieť na cestu zbaliť. O tom čo si zbaliť napíšeme v inom článku. Ak si nerozhodný, môžeš si pripraviť všetko oblečenie na cestu a následne polovicu odobrať. Okrem ponožiek. Ponožky nie nechaj. Tie sa zídu, ver nám.

4. Platobná karta

Vždy maj k dispozícii aspoň jednu platobnú kartu navyše. My na cestách využívame platobnú kartu od Revolut. Účet je zadarmo. Dá sa platiť aj v domácej mene s výhodným kurzom. Oddelené budú hlavné financie od tých, ktoré máš primárne na cestovanie, to zase zvyšuje bezpečnosť. Navyše ti to umožní lepšie sledovať efektivitu svojich výdavkov na ceste, ktoré môžeš doma lepšie analyzovať.

dvabatohy-revolut-10-tipov
Revolut nás sprevádza na cestách

5. Kópie dokladov

Maj kópiu všetkých dokladov. Ak nie v papierovej forme, tak maj všetky potrebné dokumenty ako pas či občiansky preukaz uložený v telefóne. Nikdy nevieš. My si pred cestou väčšinou vytlačíme všetky potrebné dokumenty ako letenky, cestovné doklady aj rezervácie v ubytovaniach. Zálohu máme so sebou v telefónoch, pretože vždy nám papierové nejakým spôsobom zmokli alebo skončili „cez palubu“. 🙂

6. Strach z neznáma – nové dobrodružstvo

Nemaj strach, že sa stratíš. Veď predsa o tom cestovanie je. Teda aspoň z časti by malo byť. Cestovanie je hlavne o spoznávaní. Spontánne a nečakané cesty a dobrodružstvá bývajú väčšinou tie najlepšie. Z nich väčšinou vznikajú práve tie spomienky, na ktoré nezabúdaš.

dvabatohy-10-tipov-swe
Stratení v švédskych lesoch

7. Zázrak menom očkovanie

Treba ho zvážiť. Ak plánuješ cestovať do krajiny (najmä exotiky), v ktorej sa odporúčajú konkrétne očkovania, zisti si o nich dôsledné informácie. Je to jednoduchá a najlepšia prevencia predísť zbytočným problémom na cestách. To, že kamoš pred tebou nemal žiadny problém, neznamená, že ho nemusíš mať aj ty. Nemusíš mať všetko, ale zváž riziká. Buď zodpovedný voči svojmu zdraviu, aj voči zdraviu ostatných ľudí.

8. Letenky s Google Flights

Rezervuj letenky s dostatočným predstihom. Ideálny čas sa odhaduje veľmi ťažko, ale dobré ponuky sa objavujú podľa našich dlhoročných skúseností 3 až 6 mesiacov pred odletom. Hľadaj letenky pomocou Google Flights. O tom ako na to, sme písali v tomto článku. Sleduj ceny, porovnávaj, a nezabudni si nadstaviť strážneho psa.

dvabatohy-10-tipov
Výhodná letenka z Ázie

9. Poistenie

Zdravotné poistenie nikdy nepodceňujeme. Našťastie sme ho zatiaľ na cestách nikdy nepotrebovali. Ale za tých pár euro mať istotu navyše určite stojí. Vieš aký je zákon schválnosti…

10. Turistické centrá

Nestravuj sa v turistických centrách. Odpoveď poznáš, ceny sú väčšinou absolútne prestrelené a kvalita nemusí byť odpovedajúca. Zájdi radšej niekam ďalej. Ak si peši, o pár rohov ďalej môže byť rovnaká ponuka za polovičnú cenu. Mimo všetkého zhonu a ešte aj lokálna. Pokiaľ máš k dispozícii aj auto, nájdi si na Google Mapách pekný podnik s lokálnou kuchyňou a ochutnaj domáce špeciality.

dvabatohy-centrum-10-tipov
Turistické centrum, čínska štvrť v Kuala Lumpur

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Prečítaj si aj tieto články

Magicbus je unikátne ubytovanie v srdci Liptova. Zaži slovenské Into the Wild

Prečítať

Miláno s batohom alebo ako stihnúť všetko podstatné do 2 dní

Prečítať

Súľovské skaly – ideálny výlet na jeseň a čomu sa vyhnúť pri návšteve

Prečítať

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

Kategórie článkov