ostrov-pulau-tuba

Ostrov Pulau Tuba – nedotknutá Malajzia (1.časť)

Vodné byvoly, všade kraby, a deti, ktoré vyzerali akoby videli turistov prvý raz. Ostrov Pulau Tuba je zatiaľ nedotknutou a stále pomerne tradičnou časťou Malajzie.

Väčšinou je našou podmienkou pri cestovaní objavovať miesta, ktoré nie sú preplnené turistami. Snažíme sa objavovať nové miesta. Také, ktoré moc ľudí ešte nenavštívilo, alebo teda aspoň si chceme pozrieť miesta, ktoré nie každého bežného cestovateľa zaujímajú. Inak tomu nebolo ani na našej ceste po kúsku Malajzie.

Zatiaľ čo si väčšina turistov na Langkawi pozrie Sky bridge, nás moc nelákal. Vybrali sme sa radšej „taxíkom“ na neďaleký ostrov, kde sme zažili presne to, kvôli čomu sme tam išli 🙂

pulau-tuba-mapa
Mapa k ostrovu Pulau Tuba

 

Ostrov Pulau Tuba a základné informácie

Tento nádherný ostrov sa nachádza asi 20 minút plavby loďou z prístavu na ostrove Langkawi v Malajzii. Je jedným zo 4 obývaných ostrovov súostrovia Langkawi s 99 ostrovmi. Cena spiatočného lístku na ostrov ťa vyjde približne 4 €.

Na ostrov je trochu komplikovanejšie sa dopraviť, nakoľko občas je treba v prístave počkať kým sa nazbiera potrebný počet ľudí. Inak by sa kapitánovi samozrejme nevyplatila cesta. My sme čakali iba chvíľu. Loď vyráža z móla Jeti Data Syed Omar (predtým Marble Jetty). Cestu naspäť si naplánuj na na cca. 17:00, inak sa ti kľudne môže stať, že sa v ten deň z ostrovu nedostaneš.

 

pulau-tuba-lod
Kapitán pred plavbou doplňuje palivo

Tradičná rybárska dedina a divoká príroda

Ostrovček je obývaný domácimi, ktorí tu žijú pomerne tradičným životným štýlom. Venujú sa zberu byliniek, poľnohospodárstvu a rybolovu. Pulau Tuba je tiež ideálnym miestom pre milovníkov divokej prírody. Pre dobrodružnejšie povahy ponúka aj treky po džungli a pozorovanie vzácnych druhov vtákov. Ostrov Pulau Tuba je súčasťou parku Dayang Bunting Marble Geoforest Park.

Pre tých, ktorí majú radšej spoznávanie kultúry, životného štýlu, pozorovanie pomalého ostrovného života je najlepším riešením blúdenie ostrovom. Narazíte na tradičnú rybársku dedinu, zaplavené polia s farebnými rybičkami, byvoly a opustené pláže.

pulau-tuba-plaz-molo
Oddych pod džungľou, v pozadí rybárske mólo

 

Príchod a vtipný moment s motorkou

Vystúpili sme z kocábky, a oťukávali prostredie… V prístave nás vítal veľký nápis Pulau Tuba – vitajte. Všetci domáci naskočili na motorky a skútre a odfrčali. Stáli sme v maličkom prístave a premýšľali čo ďalej. Požičovňu motoriek by ste tu hľadali zbytočne, minimálne mimo sezóny. V prístave sedel jeden starší pán a po tom, čo videl že sa snažíme vyriešiť situáciu, sa nás spýtal či potrebujeme pomôcť. Opýtali sme sa či by nám vedel pomôcť s požičaním niečoho na presun. O chvíľku už niekam telefonoval.

Za pár minút sme už v diaľke videli ako sa valí celá rodinka na dvojkolesových tátošoch. Muž vystúpil a ponúkol nám jeho asi najväčšiu motorku, akú sme kedy videli. No malo to menší háčik, bolo to proste veľké vozidlo s manuálnou prevodovkou. Požičali by ste si to, doslova uprostred ničoho, na jazdy po chodníčkoch a klzkých listami zapadaných cestičkách po džungli? 😀

Muž sa pozrel na nás, na ženu, na nás a zase na svoju ženu. Niečo zamumlala, ale nakoniec nám ponúkla jej skúter.

Úplne nový. Včera kúpený. Mal najazdených len pár kilometrov. Niekedy sa proste dorozumiete všetci len pohľadmi 🙂 Cenu sme dohodli na približne 6 € na celý deň.

pulau-tuba-motorka
Naša motorka aj s koberčekom 😀

Mólo a opustený hotel

Vybrali sme sa smerom do vnútrozemia, do džungle. Vlastne ani nebolo moc na výber. Približnú cestu sme si určili na základe cestičiek v Google Maps. Po chvíli jazdy sme prišli na pobrežie. Prešli okolo lokálnej mini kuchynky, kde sa na chodníku pred ňou preháňali kraby huslisti. Narazili sme na pár domčekov a opustený hotel. I ten značil, že masová turistika tu asi moc nehrozí.

Našli sme tu aj dlhé mólo, ktoré samozrejme využívajú miestni rybári na lov rýb. Voda sa pri odlive stiahla desiatky metrov. V diaľke bolo počuť aj detský smiech, keď deti naháňali krabov na miestach, ktoré odkryl odliv.

pulau-tuba-plaz-hotel
Opustený hotel a pláž na ostrove

Chvíľu sem len tak sedeli na skalách. Za chrbtom sme mali neprístupnú džungľu, len tak sledovali vtáky, ale sedieť sme dlho nevydržali. Hneď sme proste museli preskúmať a vstrebať všetku tú faunu a flóru. Borko otravoval pavúka, nejakého z austrálskych križiakov, ktoré sa zatúlajú aj takto vyššie (Argiope keyserlingi), ktorý ho mal už očividne plné zuby tak naňho vystrelil sieť, čo si môžte pozrieť aj vo videu nižšie 😀

pavuk-pulau-tuba
Pavúčik má obednú prestávku

Vodné byvoly na ihrisku

Vybrali sme sa skúmať ostrov ďalej. Džungľou sme smerovali do vnútrozemia. Keď sa džungľa začala ako tak otvárať, naskytol sa nám nádherný pohľad na krajinu, polia, vodné byvoly…ktoré okupovali celé veľké futbalové ihrisko. Niekedy si proste hlavne pri takýchto okamihoch uvedomíš, aký krásny je život 🙂

Samozrejme, to by sme neboli my keby ich nejdeme otravovať. Museli sme ich vidieť zblízka. Sedeli sme s nimi a jedli najlepšie čučoriedkové koláče z pekárničky na Langkawi. Domáci, ktorí občas prefrčali okolo na motorke sa na nás zoširoka usmievali… isto si vnútri „ťukali po čelách“, že čo toľko očumujeme „obyčajné“ kravy. V nás však tento pohľad zanechal peknú spomienku, povedali by sme s čistým svedomím, že jednu z najkrajších na tomto malom ostrovčeku.

byvoly-pulau-tuba
Vodné byvoly sa tu voľne pohybujú

V druhej časti blogu o tomto ostrove sa spoločne pozrieme do tradičnej reštaurácie. Navštívime rybársku dedinku a… nebudeme prezdádzať. Dodatočne budeme písať aj na našom Facebooku a Instagrame, ak ešte nesleduješ budeme radi, ak nás podporíš like-om alebo odberom.
No zatiaľ si pozri krátke video a galériu nižšie.

 

Naše video z ostrova Pulau Tuba

Fotogaléria: Ostrov Pulau Tuba

Jedna odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Prečítaj si aj tieto články

Ako vyzerá Street food v Malajzii? Aj omáčku tu dostanete do plastových sáčkov

Prečítať

Pulau Tuba – nedotknutá Malajzia vs. ľudská nezodpovednosť (2.časť)

Prečítať

JV Ázia – 2. časť: Ubytovanie na Langkawi a prvé dni v tomto raji

Prečítať

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

Kategórie článkov