Ako vyzerá Street food v Malajzii Aj omáčku tu dostanete do plastových sáčkov

Ako vyzerá Street food v Malajzii? Aj omáčku tu dostanete do plastových sáčkov

Malajzijská kuchyňa je jedna z najlepších na svete. Aj napriek tomu, že všade používajú enormné množstvo plastov. Prevedie ťa ňou Jožko Šarina, náš kamarát z Bratislavy, ktorý je expert na varenie práve týchto jedál.

K tomuto článku sme si prizvali aj kamaráta cestovateľa, ktorého sme spoznali cez Facebook. Pár mesiacov pred odletením do Ázie. Riešil totiž rovnaký problém ako my, víza do Číny. Následne sme sa stretli aj na letisku, a počas celej cesty sme sa semtam na ostrove stretli. Jožka Šarinu z Bratislavy sme oslovili, pretože jedlo a street food je jeho vášeň a tušili sme, že bude mať vytvorenú kvalitnú foto-dokumentáciu všetkých možných dobrôt. Celý článok o Street foode na Langkawi aj v Kuale Lumpur ti teda prostredníctvom nás vyrozpráva Jožko. Poďme na to!

jožko s manželkou beátkou a vodopád na langkawi
Jožko s manželkou Beátkou (Langkawi)

Iný zážitok

Priznám sa, hneď ako sme kúpili prvé letenky do Malajzie, napadlo mi, že to bude fajn trip za skvelým street foodom. Do toho času som síce ochutnal jedlo na ulici v Aténach, Londýne, Paríži, Ríme, Berlíne, Moskve, či Istanbule, prípadne na hipsterských streed food trhoch v našom hlavnom meste Bratislava, kde si človek mohol dať gyozu za 6€ a hot dog za 9€, ale relácia v RTVS, Cestou necestou, kde boli odvysielané dva diely, Kuala Lumpur a Langkawi (Kedah) ma pripravili na celkom iný zážitok.

opice s odpadom na námestí
Všade prítomné opice brakujú častokrát odpadkové koše

Jedlá počas dňa

Raňajky

Ako vyzerali naše raňajky? Snáď ako každého na Langkawi – Roti canai. Placka s omáčkou, pripravená na ulici alebo v raňajkovej reštaurácii. Na dovolenkách zvykneme jedávať tam, kde domáci, osvedčilo sa nám to. Takže kde sme ochutnali prvé ráno, už sme zakotvili natrvalo. Pár centov sprepitného malo za následok, že personál si nás pamätal aj o pol roka, keď sme sa vrátili.

raňajky v príprave - roti canai
Raňajky v príprave – roti canai

Roti canai je teda placka, podávaná väčšinou s cícerovou omáčkou dochutenou chilli, môže byť plnená vajíčkom, alebo banánom. Prípadne dámska verzia s omáčkou z kondenzovaného mlieka. V Thajsku sme ochutnali ďalšie varianty, v ktorých bola šunka, slaninka, mango, ananás, čokoláda, či kokos. Pravdupovediac, celú dovolenku sme raňajkovali iba roti.

Porcia pre tri osoby, s minerálkou nás stála asi 8 RM, čo je v prepočte 1,70€.

roti canai a omáčka
Roti canai a omáčka

Obed

Cez deň sme veľa toho nenajedli, teplo, väčšinou niekde na pláži, alebo v miestnej reštaurácii opekanú ryžu s niečím (nasi) prípadne opekané rezance s niečím (mee), prípadne thajskú verziu, pad thai s niečím. O tom, že sme volili takmer výlučne extrémne pikantné verzie, netreba pochybovať.

pikantné jedlo pad thai
Všetko extrémne pikantné. Ak na to neupozorníte kuchárov, budete potrebovať veľa vody.

Ochutnali sme aj ostro-kyslé niečo s ryžou s niečím, polievku z Indonézie s niečím, hovädziu polievku s niečím… všetko za skvelé ceny. But… who knows. 😀

indonézska polievka na stole
Ak máš rád polievky, prídeš si tu na svoje.

A potom večer…

Samozrejme, highlight celého dňa mal prísť večer. Aj prišiel. Nočné trhy začínajúce po 16:00 trvajúce do cca úplného zotmenia. Trhy sú zamerané predovšetkým na hotové jedlo, nájdu sa však aj čerstvé ryby, zelenina, ovocie, mäso. Konajú sa každý deň na inom mieste na ostrove. Navštívili sme viaceré z nich, ponuka jedla bola neskutočná. Malajská kuchyňa je ovplyvnená čínskou, indickou a je považovaná za jednu z naj na svete.

nočné trhy na ostrove langkawi
Nočné trhy na ostrove Langkawi

Medzi jedlami prevládali v obrovských wokoch čerstvo pripravované opekane rezance, mee, hotové za pár minút, prípadne opekaná ryža. Na pultoch nespočetné množstvo jedál, pripravených okamžite k odberu. Spotreba plastových obalov extrémna. Malajzia spolu s Thajskom je jeden z najväčších znečisťovateľov morí a oceánov plastami.

takmer všetko je tu žiaľ v plastových obaloch
Takmer všetko je tu žiaľ v plastových obaloch

(Ne)skutočne pestrá ponuka

Z jedál vynikalo kuracie mäso, vyprážané podobne ako u nás, v litroch oleja na polmetrovom plameni. Pekne stále s ryžou, ostro-kyslou a sójovou omáčkou. Ochutnal som aj klasický rezeň s ryžou, bol však tak dokonale vyklepaný, že mal snáď len jednu stranu.

grilované jednohubky, mäsové jednohubky
Grilované mäsové všeličo ku ktorému si môžete dať všeličo

Na pultoch rozvoniavalo niekoľko druhov placiek, plnených hovädzím, kuracím mäsom alebo zeleninou. Nechýbala základná potravina, ryža, alias nasi lemak, pripravená s kokosovým mliekom, sambalom a ančovičkami podávaná v úhľadných pyramídkach z banánových listov a z novín.

placky plnené rôznymi druhmi mäsa
Placky plnené rôznymi druhmi mäsa

Najviac som sa tešil na satay, grilované mäsko na paličkách, kuracie, hovädzie, krevety. Človek si vybral podľa chuti, do igelitového vrecka dostal arašidovú omáčku, cibuľu, uhorku, do ruky tzv. rice cake a hostina mohla začať.

mäso na paličke na trhoch
Niekedy ani poriadne neviete, čo budete jesť…

Ovocie a sladké jedlá

Keďže som cestoval s manželkou a dcérou, ochutnávka sladkých jedál nás neminula… Iste, vynechali sme tortu s plnkami a šľahačkou, aj sépie v sladkom sirupe nás nechali chladnými. Ale niečo na spôsob palaciniek, asi z kukuričnej krupice, s orechovou plnkou, tak to nám išlo parádne.

sladké placky
Sladké tu nájdete často v podobe týchto placiek

Ale úplná topka bola a aj je mango sticky rice… čiže lepkavá ryža s kondenzovaným mliekom s čerstvým ananásom… jednoduché ale vynikajúce.

mango sticky rice
Mango sticky rice…Kto ochutnal, vie.

Samostatnou kapitolou bolo ovocie. Na trhoch snáď každé tropické, aké sa dá predstaviť. Obľúbili sme si hlavne čerstvé šťavy a naozaj sme okoštovali snáď všetky… Ananás, dragon fruit, melón, kokos, banán, passion fruit, rambutan, mango.

ovocné smoothies
Ovocné smoothies si vychutnáte aj večer

Čo sa štiav týka, dostalo ma mango, o ktorom som vyhlásil, že je lepšie ako pivo. A za tým si stojím.

Už keď sme pri ovocí, nedá mi nespomenúť kráľa ovocia v Malajzii, durian. Ochutnali sme, jedna skúsenosť stačila. Úžasná aróma zaplavujúca celé ulice a zákaz nosiť ho do hotelov vraví za všetko. Skúsili sme čerstvý, nanuk, čokoládu, cukríky… ale nabudúce uprednostníme radšej horalky zo Sedity. ????

durian
Ten smrad cítime až sem.

Jedlo v hlavnom meste Malajzie

Na záver by som spomenul skúsenosť s Kuala Lumpur. Známu Petaling Street a China market sme obišli s tým, že, veď sa vrátime… ochutnáme čínske jedlo a gaštany pečené v káve, ktoré sme videli v reportáži v TV. A to bola chyba.

sépie na sladko
Sépie v sladkom sirupe

Navštívili sme rôznymi cestovateľskými webmi korunovanú kráľovnú street food v Kuala Lumpur, Jalan Sultan Street. Pre nás to bolo jedno veľké sklamanie. Pasca na turistov, ulica plná preplnených reštaurácii, vzdialená predstave street foodu.

čerstvé ryby na pulte
Lacné čerstvé ryby dostanete na každom rohu

Tak sme aspoň v zastrčenej reštike ochutnali klasiku, nasi lemak ayam… kokosovú ryžu s kuracím stehnom, sambalom, ančovičkami, uhorkou, cibuľou. Ako dezert sme si neodpustili vyprážané banány.

vyprážané banány
Vyprážané banány sú chuťovka

Pri našej druhej návšteve Kuala Lumpur, sme chceli napraviť chybu, a vrátiť sa na China market a Petaling street. Neuvedomili sme si, že je 18.3.2020 a prvý deň celonárodného lockdownu, ktorý trvá dodnes.

china market v kuala lumpur
China market v Kuala Lumpur

Na druhej strane, kto má foto z vyľudneného čínskeho trhu? Bolo nemožné v meste sa najesť, horko ťažko sme našli jednu thajskú reštauráciu a take away. Toto bol skutočný návrat ku koreňom street foodu a zatiaľ naša posledná skúsenosť.

provizórna reštaurácia na chodníku
Provizórna reštaurácia na chodníku

Nižšie je kompletná fotogaléria. Ak ťa táto téma zaujíma určite si ju preklikaj.

Fotogaléria

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Prečítaj si aj tieto články

Pulau Tuba – nedotknutá Malajzia vs. ľudská nezodpovednosť (2.časť)

Prečítať

Ostrov Pulau Tuba – nedotknutá Malajzia (1.časť)

Prečítať

JV Ázia – 2. časť: Ubytovanie na Langkawi a prvé dni v tomto raji

Prečítať

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

dva Batohy

Pomalý život, ale veľké dobrodrúžstvá.

Kategórie článkov